Koniec z redukcją punktów karnych. Od 17 września zmieniają się zasady dla kierowców

Patrol policji przy ulicy
Patrol policji przy ulicy | fot. Dominik Wąsik

Od 17 września 2022 roku zmienią się zasady dotyczące punktów karnych. Kierowcy nie będą mieli już możliwości udać się na kurs redukujący ilość zgromadzonych punktów, a same punkty zniknął z naszych kont dopiero po 2 latach.

Ostatni moment na redukcję punktów karnych

Obecnie kierowcy, którzy zbliżają się do niebezpiecznej granicy 24 punktów karnych na swoich kontach, raz na 6 miesięcy mają możliwość pomniejszenia tej liczby. Taką możliwość dają kursy redukcyjne, które organizowane są przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całej Polsce. Kierowcy posiadający prawo jazdy nie krócej niż rok, raz na pół roku mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6.

Szkolenie prowadzone jest w formie wykładów i obejmuje w szczególności przedstawienie przyczyn wypadków drogowych na tle poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, prawne i społeczne skutki wypadków drogowych, oraz psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowym. Po zakończeniu szkolenia z konta kierowcy odejmowanych jest 6 punktów karnych, uzyskanych najdawniej.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie nie ma już miejsc na najbliższy kurs, 25 sierpnia. W sierpniu odbędą się jeszcze 3 takie szkolenia (29 i 30 sierpnia), w tym jedno w formie zdalnej (online, 29 sierpnia). Koszt kursu redukującego punkty karne w WORD Lublin to 330 zł.

Zmiany w punktach karnych od 17 września

Od 17 września 2022 roku sam limit punktów nie ulega zmianie. Nadal kierowcy będą mieli limit 24 punktów karnych. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, punkty karne będą przypisywane w zakresie od 1 do 15 (obecnie ten zakres wynosi 0-10), a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia.

Od 17 września po przekroczeniu tej granicy prawo jazdy zostanie kierowcy odebrane i aby je odzyskać, będzie trzeba zdać ponownie egzamin państwowy na prawo jazdy. Zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Przed podejściem do egzaminu kierowców czeka jeszcze obowiązkowy kurs. Ma on trwać 28 godzin i być realizowany podczas czterech dni w formie wykładów i warsztatów. Koszt kursu ma wynieść 500 zł.

Ile punktów od 17 września będie można dostać za przekroczenie prędkości?

 • o 11-15 km/h – 3 punkty karne (dziś 2 punkty karne)
 • o 16-20 km/h – 3 punkty karne (dziś 2 punkty karne)
 • o 21-25 km/h – 6 punktów karnych (dziś 4 punkty karne)
 • o 26-30 km/h – 6 punktów karnych (dziś 4 punkty karne)
 • o 31-40 km/h – 10 punktów karnych (dziś 6 punktów karnych)
 • o 41-50 km/h – 13 punktów karnych (dziś 8 punktów karnych)
 • o 51-60 km/h – 15 punktów karnych (dziś 10 punktów karnych)
 • o 61-70 km/h – 15 punktów karnych (dziś 10 punktów karnych)
 • o 71 km/h i więcej – 15 punktów karnych (dziś 10 punktów karnych)

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Koniec z redukcją punktów . Koniec z kierowcami zawodowymi …tym samym cd końca transportu w PL .
  Bo chyba idiota chciałby tu jeździć i to za marne grosze.