Koniec z otwartymi sklepami w niedziele niehandlowe. Rząd zapowiada kontrole Inspekcji Pracy

Sklepy Lidl otwarte w niedziele niehandlowe w marcu
Sklepy Lidl otwarte w niedziele niehandlowe w kwietniu | fot. Dominik Wąsik

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało koniec możliwości otwarcia dużych sklepów w niedziele niehandlowe na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego. Od najbliższej niedzieli takie miejsca mają być kontrolowane przez Inspekcję Pracy.

Koniec handlu w niedziele niehandlowe

Przypomnijmy, że pod koniec lutego Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zaapelowała, o otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe w województwie lubelskim i podkarpackim. Otwarcie sklepów w niedziele objęte zakazem handlu miało pomóc w organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

„Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje ponad 30 przypadków, w których handel i wykonywanie pracy w handlu są dozwolone w każdą niedzielę i święto. Uchylenie zakazu handlu w tych przypadkach, w opinii ustawodawcy, było potrzebne ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, w szczególności gdy prowadzenie handlu jest uzasadnione ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności” – wyjaśniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Z obejścia obowiązujących przepisów korzystać mogły wszystkie sklepy działające na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego przez ponad 2 miesiące. W ostatnim czasie jednak sytuacja migracyjna się ustabilizowała, a liczba uchodźców przybywających do naszego kraju uległa znacznemu zmniejszeniu. Z Polski do Ukrainy wyjeżdża codziennie kilkanaście tysięcy osób.

„W ostatnim czasie do resortu pracy napływają sygnały, pochodzące w szczególności od pracowników branży handlowej z dwóch województw, którzy – mimo zasadniczej zmiany sytuacji w ostatnich tygodniach – wciąż angażowani są do pracy w placówkach handlowych w niedziele” – poinformował resort rodziny w komunikacie.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że obowiązująca ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zawiera zamknięty katalog rodzajów placówek handlowych, które mogą funkcjonować w niedziele i święta, powierzając prace w te dni pracownikom.

„Obecnie nie mamy już do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, która uzasadniałaby otwarcie sklepów na terenie tych województw, niezależnie od wyjątków przewidzianych w tej ustawie. Przedsiębiorcy prowadzący handel w niedziele i święta, także w województwach podkarpackim i lubelskim, muszą liczyć się z kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy i ewentualnymi karami, w przypadku stwierdzenia naruszeń” – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zobacz także: Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku. Które niedziele będą handlowe?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.