Konferencja za 1,5 mln zł. Lotnisko Lublin tłumaczy się z "drogiego" wyjazdu do Izraela

Konferencja za 1,5 mln zł. Lotnisko Lublin tłumaczy się z "drogiego" wyjazdu do Izraela - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina
Port Lotniczy Lublin | fot. PLL

Dwudniowy kongres w Izraelu dla lubelskich samorządowców i przedsiębiorców za 16 tys. zł od osoby. CBA chce śledztwa wobec Prezesa Portu Lotniczego Lublin.

– Delegatura CBA w Lublinie, na podstawie własnych ustaleń, zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Lublinie o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień (296 par. 1 kk) przez Prezesa Portu Lotniczego Lublin SA w Lublinie poprzez sfinansowanie za ponad 1,5 mln zł konferencji w Izraelu mającej promować region, co skutkowało niegospodarnym rozporządzaniem mienia spółki – poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Konferencja odbyła się w czerwcu tego roku w Tel Awiwie w Izraelu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, lubelskich uczelni, przedsiębiorcy z woj. lubelskiego.

Konferencja za 1,5 mln zł

Według ustaleń CBA, władze PLL podpisały umowę na organizację tego wyjazdu z jedną z dopiero co powstałych lubelskich fundacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, a kwota 1,5 mln zł znacząco odbiegała od cen rynkowych.

Za te pieniądze w delegację miało polecieć 120 zaproszonych gości. Okazało się jednak, że do Izraela wyjechało tylko 96 osób, choć zapłacono za pełną pulę. Koszt wyjazdu  jednego uczestnika wyjazdu do Izraela wyniósł około 16 000 zł.

Funkcjonariusze CBA dokonali weryfikacji kosztorysu z umowy Portu Lotniczego Lublin SA z fundacją w oparciu o uśrednione ceny rynkowe – Z dokonanych ustaleń wynika, że kwoty w kosztorysie były znacznie zawyżone, nawet dwukrotnie. Dodatkowo w kosztorysie uwzględniono trudno weryfikowalne, nieudokumentowane koszty jak np. technika sceniczna – 95 000 zł czy hostessy – 12 000 zł – wyjaśnia Kaczorek.

Biuro wniosło do prokuratury o powierzenie przeprowadzenia postępowania w całości Delegaturze CBA w Lublinie.

(fot. archiwum)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.