Komunikacja miejska w Lublinie coraz bardziej ekologiczna

IMAG2256 e1465534208155
Ekologiczne trolejbusy nagrodzone | fot. Dominik Wąsik

Lublin ma jedną z najnowocześniejszych komunikacji miejskich w Polsce i coraz bardziej ekologiczną. Zakup i dostawa łącznie 70 sztuk nowych, niskopodłogowych trolejbusów miejskich to najlepsze Zielone Zamówienie Publiczne w Polsce docenione przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii.

Nagroda przyznawana jest inwestycjom służącym poprawie efektywności energetycznej, zrealizowanym w oparciu o najlepsze zielone zamówienia publiczne. Zwycięzców konkursu w ramach projektu Green ProcA oceniano według kryteriów takich jak redukcja emisji CO2, powtarzalność zamówienia, innowacyjność, kryteria społeczne oraz działalność i polityka gminy ws. efektywności energetycznej.

Lublin od lat stawia na transport publiczny, w szczególności na ekologiczne trolejbusy. Sukcesywnie rozbudowujemy sieć trakcji obejmując komunikacją trolejbusową kolejne dzielnice naszego miasta. Nagroda ta niezmiernie cieszy i potwierdza słuszność podjętych działań, a także konieczność dalszego rozwoju w tym kierunku. – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Za unijne pieniądze ZTM kupił nie tylko trolejbusy, ale także 100 autobusów niskoemisyjnych oraz wybudował 27 km nowej trakcji trolejbusowej.

W konkursie wyprzedziliśmy takie miasta jak Bydgoszcz czy Gdynia – mówi dyrektor ZTM Grzegorz Malec

Ze środków unijnych planowany jest zakup 132 ekologicznych pojazdów – 55 trolejbusów, 32 elektryczne autobusy i 45 niskoemisyjnych autobusów. Ma też powstać 16 km nowych trakcji trolejbusowych. Program rozwoju ekologicznej komunikacji miejskiej ma kosztować ponad 500 mln zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.