Kolejny burzowy dzień w regionie. Ostrzeżenie drugiego stopnia – możliwe burze z gradem

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. czytelniczka Edyta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia – dziś na Lubelszczyźnie mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem.

W sobotę Polska będzie w zasięgu płytkiego ośrodka niżowego, który ulokuje się w centrum kraju, związanego z bardziej rozległym układem niżowym znad południowej Ukrainy. Pozostaniemy w zasięgu powietrza wilgotnego i na ogół ciepłego, tylko na krańcach zachodnich i na południu chłodniejszego.

W sobotę burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradem i silnym wiatrem, spodziewane są w środkowej i wschodniej części kraju, szczególnie w pasie od Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur oraz Podlasia, przez Kujawy, Ziemię Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę.

Podobnie jak w poprzednich dniach, głównym zagrożeniem podczas przechodzących burz, będą ulewne opady deszczu (nawet o natężeniu do 40-50 mm w ciągu godziny), które mogą doprowadzić do licznych podtopień i zalań, szczególnie na obszarach mocniej zurbanizowanych (w tym szczególnie miejskich).

Punktowo może pojawić się również grad z możliwymi pojedynczymi przypadkami jego akumulacji do kilku centymetrów na powierzchni ziemi. Nie można wykluczyć również wystąpienia przypadków zalążków trąb powietrznych, a nawet pojedynczej, krótkotrwałej, w pełni rozwiniętej trąby.

Pierwsze burze mogą powstawać już przed południem, ze szczytem aktywności zjawisk w godzinach popołudniowych i wieczornych. Burze przemieszczać będą się dość wolno w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, a w niektórych przypadkach będą „stać w miejscu”, co przyczyni się do wystąpienia wysokich sum opadowych.

Burze przybierać będą postać pojedynczych komórek burzowych, łączących się w większe klastry wielokomórkowe. Możliwe będzie również utworzenie pojedynczych, niemal stacjonarnych i dość trwałych superkomórek burzowych, szczególnie w środkowej części Polski.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem na Lubelszczyźnie

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 45 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem na terenie województwa lubelskiego obowiązuje w sobotę 20 czerwca od godz. 11.00 do niedzieli 21 czerwca do godz. 4.30.

Źródło: Polscy Łowcy Burz / IMGW

104681551 134869784885366 6944781504067386924 n
Dzisiejsza prognoza pogody 20.06.2020 | IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.