Kolejne ułatwienia dla kierowców. Koniec z kartą pojazdu i nalepką kontrolną

prawo jazdy policja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. policja

Karta pojazdu i nalepka kontrolna na szybę zostaną zlikwidowane, a za brak przy sobie prawa jazdy kierowca nie dostanie mandatu. Będziemy mogli też zarejestorwać samochód online.

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury wspólnie przygotowały kolejne ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Przypomnijmy, że ostatnim ułatwieniem dla kierowców jest możliwość nie posiadania podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC.

– Likwidacja karty pojazdu, nalepki kontrolnej i brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy. To tylko niektóre ułatwienia dla kierowców przygotowane przez ministerstwa cyfryzacji. Proponowane przez nas zmiany to nie tylko udogodnienia, ale i realne oszczędności dla właścicieli aut – mówi Zagroski Marek, minister cyfryzacji.

Pakiet deregulacyjny

W skład „pakietu deregulacyjnego”, który ma wejść od 2019 roku wchodzi m.in. likwidacja karty pojazdu, likwidacja nalepki kontrolnej, możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych, brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy oraz możliwość zarejestrowania samochodu przez Internet.

Wprowadzenie tych zmian ma być oszczędnością dla właścicieli aut. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu zaoszczędzą 75,50 zł (tyle kosztowało wydanie karty pojazdu). A zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej – 99,50 zł. W sumie – 175 zł zostanie w kieszeni.

„Pakiet deregulacyjny” przewiduje także odstąpienie od obowiązkowych kursów/szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym, na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.