Kolejne odcinki S19 udostępnione kierowcom. To blisko 47 km ekspresówki do Rzeszowa

Pierwsze samochody na obwodnicy Janowa Lubelskiego w ciągu S19
Pierwsze samochody na obwodnicy Janowa Lubelskiego w ciągu S19 | fot. GDDKiA

Od dziś kierowcy poruszający się miedzy Lublinem a Rzeszowem mogą skorzystać z blisko 47 km drogi ekspresowej S19. Drogowcy udostępnili cztery odcinki między Lublinem a obwodnicą Janowa Lubelskiego.

Szybciej między Lublinem a Rzeszowem

Budowa S19 w woj. lubelskim rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 roku i została podzielona na sześć odcinków o łącznej długości ok. 75 km. W czerwcu oddano do ruchu ok. 8-kilometrowy odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Teraz nadeszła kolej na cztery kolejne fragmenty S19 w woj. lubelskim.

S19 Lublin – Niedrzwica Duża

Odcinek liczy ok. 12 km i jadąc z Lublina w kierunku Kraśnika, rozpoczyna się za węzłem Lublin Węglin. Początkowo przebiega w śladzie dotychczasowej drogi krajowej nr 19, w pobliżu Strzeszkowic Dużych kieruje się na wschód, omijając Niedrzwicę Dużą. Kończy się na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 834 (ul. Bychawska). Na ukończeniu jest budowa pary MOP-ów Radawczyk i Zemborzyce, z których kierowcy będą mogli korzystać w przyszłym roku. 

Uwaga! Do momentu oddania do użytku kolejnego odcinka S19 Niedrzwica Duża – Kraśnik, co planowane jest w przyszłym roku, mogą tworzyć się w godzinach szczytu lokalne zatory na węźle Strzeszkowice i w m. Niedrzwica. W przypadku powstania zatoru będą wdrażane stosowne zmiany w organizacji ruchu – przy udziale policji oraz przy wykorzystaniu m.in. tablic zmiennej treści.

Ponadto do czasu oddania do ruchu odcinka Niedrzwica Duża – Kraśnik ruch tranzytowy w stronę obwodnicy Kraśnika poprowadzony będzie obecną drogą krajową nr 19 przez węzeł Strzeszkowice. Natomiast ruch w kierunku Bychawy do DW834 – trasą główną drogi ekspresowej do węzła Niedrzwica Duża.

S19 obwodnica Kraśnika

Odcinek ma długość ok. 10 km. Obwodnica zaczyna się w miejscowości Lasy, gdzie powstał węzeł Kraśnik Północ, i omija miasto po wschodniej stronie. W miejscowości Słodków łączy się z kolejnym odcinkiem Via Carpatii. Wybudowane też zostały dwa węzły drogowe (Kraśnik Północ oraz Kraśnik Południe, gdzie wybudowane zostało także połączenie drogą krajową nr 74). W trakcie budowy jest para MOP-ów Słodków, których oddanie do użytku planowane jest w przyszłym roku.

S19 Kraśnik – Janów Lubelski

To jeden z najdłuższych, poza odcinkiem Niedrzwica Duża – Kraśnik, fragmentów budowanej S19 w woj. lubelskim. Liczy ok. 18 km i rozpoczyna się przed kompleksem leśnym w pobliżu Szastarki. Omija m.in. Polichnę oraz Modliborzyce i kończy się za wiaduktem w okolicach Janówka. Wybudowane zostały dwa węzły drogowe (węzeł Szastarka i w. Modliborzyce) oraz para MOP-ów Felinów.

Budowa trasy głównej jest już zakończona, ale ze względu na trwające prace przy przebudowie drogi krajowej nr 19 oraz prace wykończeniowe, na dwóch fragmentach tego odcinka, o łącznej długości ok. 3,5 km (od Słodkowa do Szastarki oraz w okolicach Zarajca) wprowadzone będzie ograniczenie prędkości do 90 km/h.

S19 obwodnica Janowa Lubelskiego

Odcinek liczy ok. 6,5 km. Rozpoczyna się w miejscowości Kopce. Trasa omija Janów Lubelski po zachodniej stronie i kończy się w okolicach miejscowości Jonaki. W ramach inwestycji powstały dwa węzły drogowe (Janów Lubelski Północ i Janów Lubelski Południe), a także para MOP-ów Janów Lubelski.

Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego

Dzisiejszej uroczystości oddania do użytku czterech odcinków S19 towarzyszyło nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”. W uroczystości wzięli udział wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński, wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.