Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały w 2023r. 114,3 mln zł. Nowe środki dostępne po złożeniu sprawozdań

Żniwowanie w Skansenie w Lublinie
Żniwowanie w Skansenie w Lublinie

Do końca stycznia 2024 roku koła gospodyń wiejskich, które otrzymały wsparcie finansowe na działalność statutową w poprzednim roku, muszą przekazać sprawozdanie z poniesionych wydatków. W 2023 roku 13,4 tysiąca Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) otrzymało łącznie 114,3 miliona złotych wsparcia finansowego. Zaskakująco, tylko nieco ponad 2 tysiące z nich do tej pory dostarczyło wymagane sprawozdania. Bez tego nie ma mowy o wsparciu w kolejnym roku.

Czas na rozliczenie dotacji dla GKW do końca stycznia

Do 31 stycznia 2024 roku koła gospodyń wiejskich, które skorzystały z dofinansowania na działalność statutową w poprzednim roku, mają obowiązek przedstawienia rozliczenia z dokonanych zakupów. Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują dokumenty. Jak dotąd, nieco ponad 2 tysiące Kół Gospodyń Wiejskich już wywiązało się z tego obowiązku.

Jarmark Inspiracji 2023 w Lublinie
Jarmark Inspiracji 2023 w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Szósty nabór środków dla KGW

Koła zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, nadzorowanym przez ARiMR, miały możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe po raz szósty. W ramach naboru trwającego od 3 kwietnia do 30 września 2023 r., 13,4 tys. kół starających się o przyznanie funduszy otrzymało 114,3 mln zł.

Ile pieniędzy mogło otrzymać pojedyncze Koło Gospodyń Wiejskich?

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich w 2023 r. wynosił 120 mln zł.

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

Wysokość pomocy jest uzależniona od liczby członków ustalonej na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy według danych wynikających z Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

Od 2023 roku stawka pomocy została zwiększona i wynosi:

  • 8 000,00 zł, jeżeli koło gospodyń wiejskich liczy nie więcej niż 30 członków,
  • 9 000,00 zł, jeżeli koło gospodyń wiejskich liczy od 31 do 75 członków,
  • 10 000,00 zł, jeżeli koło gospodyń wiejskich liczy ponad 75 członków.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.