Kliniczny Oddział Elektrokardiologii w SPSK4 gotowy na przyjęcie pacjentów

Kliniczny Oddział Elektrokardiologii w SPSK4 w Lublinie
Kliniczny Oddział Elektrokardiologii w SPSK4 w Lublinie | fot. Łukasz Głaczkowski

W SPSK4 przy ul. Jaczewskiego zakończyły się prace związane z modernizacją części Kliniki Kardiologii. Nowoczesny Kliniczny Oddział Elektrokardiologii jest gotowy na przyjęcie pacjentów.

Kliniczny Oddział Elektrokardiologii gotowy na przyjęcie pacjentów

Inwestycja to część projektu pt. „Utworzenie Wschodniego Centrum Leczenia Chorób Układu Krążenia w SPSK nr 4 w Lublinie”. W jego ramach jeszcze w 2019 r. zakończono prace budowlane w części Kliniki Kardiochirurgii. Z kolei zakończona w kwietniu tego roku kompleksowa przebudowa pomieszczeń polegała na przeniesieniu do nowej lokalizacji Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii.

„W jednym miejscu udało się stworzyć warunki do wykonywania na światowym poziomie wszystkich stosowanych obecnie procedur z zakresu elektrokardiologii inwazyjnej. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrze wyposażonej pracowni, w której pracuje odpowiednio wyszkolony zespół” – przekonuje dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii SPSK Nr 4.

Wyposażenie najwyższej klasy

W pracowni znajduje się wysokiej klasy angiograf cyfrowy pozwalający na uzyskiwanie trójwymiarowych obrazów serca w trakcie operacji, a także nowoczesny aparat RTG z ramieniem C. Do dyspozycji zespołu jest także nowoczesny system elektrofizjologiczny, dwa systemy elektroanatomiczne 3D, system do ablacji wielopunktowej RF oraz system do krioablacji, będącej obecnie jedną z najczęściej stosowanych na świecie technik ablacji u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi w Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii wykonywane będą zabiegi z zakresu elektroterapii serca:

– badania elektrofizjologiczne,

– ablacja zaburzeń rytmu serca metodą klasyczną (napadowy częstoskurcz węzłowy, zespół WPW, trzepotanie przedsionków, ablacja łącza A-V),

– ablacja z wykorzystaniem trójwymiarowych systemów elektroanatomicznych (komorowe zaburzenia rytmu serca – w tym burze elektryczne), ablacja migotania przedsionków, ektopowe arytmie przedsionkowe (częstoskurcz przedsionkowy),

– zabiegi implantacji klasycznych układów stymulujących jedno- oraz dwujamowych,

– implantacje kardiowerterów-defibrylatorów (ICD),

– implantacje układów resynchronizujących (CRT-P oraz CRT-D).

Nad zdrowiem pacjentów będą czuwać wysoce wyszkoleni specjaliści. Zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Andrzeja Głowniaka od lat prowadzi szkolenia z zakresu ablacji zaburzeń rytmu serca dla adeptów elektrofizjologii z całego kraju w ramach Szkoły Elektrofizjologii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także szkolenia ze stosowania nowoczesnych technik ablacyjnych dla elektrofizjologów z innych ośrodków w Polsce oraz za granicą (m.in. z Wilna, Rygi, Mińska i Grodna).

„Dla pacjentów z makroregionu lubelskiego otwarcie Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii w nowej lokalizacji oznacza zwiększenie dostępności do wysokospecjalistycznego leczenia. Kierowani tu pacjenci będą mieli zapewnioną precyzyjną diagnostykę zaburzeń rytmu serca, bardzo dobre warunki hospitalizacji i przede wszystkim możliwość skutecznego leczenia za pomocą nowoczesnego sprzętu” – mówi dr hab. n. med. Andrzej Głowniak.

Całkowity koszt realizacji projektu, którego celem jest utworzenie Wschodniego Centrum Leczenia Chorób Układu Krążenia w SPSK Nr 4, wynosi ponad 20,185 mln złotych.

Dr hab. n. med. Andrzej Głowniak
Dr hab. n. med. Andrzej Głowniak | fot. Łukasz Głaczkowski
Kliniczny Oddział Elektrokardiologii w SPSK4 w Lublinie
Kliniczny Oddział Elektrokardiologii w SPSK4 w Lublinie | fot. Łukasz Głaczkowski

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.