Klimatyzacja w trolejbusach i autobusach. Sprawdź, co musisz wiedzieć

IMG 20180528 092541
Klimatyzacja w autobusach i trolejbusach w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Mieszkańcy skarżą na zaduch w trolejbusach i autobusach, choć są one coraz nowocześniejsze. Sprawdziliśmy, kiedy przewoźnicy muszą uruchomić klimatyzację w swoich pojazdach.

Kiedy klimatyzacja powinna być uruchamiana? W ilu trolejbusach i autobusach jest zamontowana? Gdzie zgłaszać przypadki, w których nie działa? W związku z falą upałów powraca temat klimatyzacji w komunikacji miejskiej. Postanowiliśmy zadać ZTM w Lublinie kilka najczęściej zadawanych pytań przez naszych czytelników.

Latem w pojazdach komunikacji miejskiej temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. – Klimatyzacja w przestrzeni pasażerskiej jest uruchamiana automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza wartość 21-25 stopni C. – informuje Anna Zalewska, rzecznik ZTM w Lublinie.

Ile pojazdów jest wyposażonych w klimatyzację?

W taborze lubelskiej komunikacji miejskiej jest 70 trolejbusów oraz 198 autobusów, które posiadają klimatyzację co stanowi ponad 65% ogólnej liczby taboru. Wszystkie klimatyzowane pojazdy są oznaczone specjalnymi naklejkami umieszczonymi na drzwiach i oknach. Najłatwiej i najszybciej rozpoznać, czy dany pojazd jest wyposażony w system chłodzenia, po dużych, białych urządzeniach zamontowanych na dachu.

Nie otwieraj okien!

– Dla efektywnego działania klimatyzacji, konieczne jest również zamknięcie okien, aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz. Dlatego apelujemy do pasażerów o nieotwieranie okien w pojazdach z włączoną klimatyzacją – dodaje Anna Zalewska.

Kierowcy wszystkich autobusów, a w szczególności tych wyposażonych w klimatyzację mają obowiązek stosowania funkcji tzw. „ciepłego guzika”. Pasażerowie sami otwierają drzwi pojazdu, poprzez naciśnięcie przycisku. Jeśli na przystanku nie ma oczekujących i nikt nie wysiada, drzwi pozostają zamknięte i do środka nie dostaje się gorące powietrze.

Kontrola działania klimatyzacji

– Procedury dotyczące utrzymania sprawności oraz użytkowania klimatyzacji w pojazdach są realizowane na bieżąco poprzez przeglądy wykonywane przez przeszkolony serwis. Utrzymaniu standardów świadczenia usług, w zakresie korzystania z klimatyzacji służą również systematyczne kontrole przeprowadzone przez pracowników ZTM w Lublinie – wyjaśnia Anna Zalewska.

– Wszystkie trolejbusy wyposażone w dodatkowy napęd posiadają klimatyzację. Z uwagi na uwarunkowania techniczne tych pojazdów klimatyzacja działa w nich w momencie, kiedy pojazd korzysta z zasilania elektrycznego, czyli kiedy jest podpięty pałąkami do trakcji trolejbusowej. W momencie przejścia na napęd alternatywny klimatyzacja automatycznie się wyłącza. Załączona klimatyzacja zwiększa pobór energii o min. 40%, co wpływa na zasięg pojazdu na napędzie alternatywnym – wyjaśnia ZTM.

Klimatyzacja nie działa

A co jeśli pojazd jest wyposażony w klimatyzację, a ona nie została uruchomiona? Przewoźnik może być za to ukarany. – Jednorazowe kary naliczane z tego tytułu wynoszą maksymalnie 200 zł za każdy ujawniony przypadek – informuje ZTM.

Informacje o pojazdach, w których nie działała klimatyzacja, można przekazywać do ZTM za pośrednictwem maila [email protected]. W zgłoszeniu należy podać czas i miejsce zdarzenia, numer linii oraz numer taborowy. Informacje o niesprawnej klimatyzacji można także zgłaszać za pośrednictwem telefonu, dzwoniąc pod numer tel. 81 466 96 64.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Haha,a jeśli w nowych solarisach na ciepłym guziku drzwi przycinają ludzi podczas wsiadania,to mam uzywac cieplego guzika?