Klimatyzacja w trolejbusach i autobusach. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Klimatyzacja w autobusach i trolejbusach w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Mieszkańcy skarżą na zaduch w trolejbusach i autobusach, choć są one coraz nowocześniejsze. Sprawdziliśmy, kiedy przewoźnicy muszą uruchomić klimatyzację w swoich pojazdach.

Kiedy klimatyzacja powinna być uruchamiana? W ilu trolejbusach i autobusach jest zamontowana? Gdzie zgłaszać przypadki, w których nie działa? W związku z falą upałów powraca temat klimatyzacji w komunikacji miejskiej. Postanowiliśmy zadać ZTM w Lublinie kilka najczęściej zadawanych pytań przez naszych czytelników.

Latem w pojazdach komunikacji miejskiej temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. – Klimatyzacja w przestrzeni pasażerskiej jest uruchamiana automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza wartość 21-25 stopni C. – informuje Anna Zalewska, rzecznik ZTM w Lublinie.

Ile pojazdów jest wyposażonych w klimatyzację?

W taborze lubelskiej komunikacji miejskiej jest 70 trolejbusów oraz 198 autobusów, które posiadają klimatyzację co stanowi ponad 65% ogólnej liczby taboru. Wszystkie klimatyzowane pojazdy są oznaczone specjalnymi naklejkami umieszczonymi na drzwiach i oknach. Najłatwiej i najszybciej rozpoznać, czy dany pojazd jest wyposażony w system chłodzenia, po dużych, białych urządzeniach zamontowanych na dachu.

Nie otwieraj okien!

– Dla efektywnego działania klimatyzacji, konieczne jest również zamknięcie okien, aby schłodzone powietrze nie wydostawało się na zewnątrz. Dlatego apelujemy do pasażerów o nieotwieranie okien w pojazdach z włączoną klimatyzacją – dodaje Anna Zalewska.

Kierowcy wszystkich autobusów, a w szczególności tych wyposażonych w klimatyzację mają obowiązek stosowania funkcji tzw. „ciepłego guzika”. Pasażerowie sami otwierają drzwi pojazdu, poprzez naciśnięcie przycisku. Jeśli na przystanku nie ma oczekujących i nikt nie wysiada, drzwi pozostają zamknięte i do środka nie dostaje się gorące powietrze.

Kontrola działania klimatyzacji

– Procedury dotyczące utrzymania sprawności oraz użytkowania klimatyzacji w pojazdach są realizowane na bieżąco poprzez przeglądy wykonywane przez przeszkolony serwis. Utrzymaniu standardów świadczenia usług, w zakresie korzystania z klimatyzacji służą również systematyczne kontrole przeprowadzone przez pracowników ZTM w Lublinie – wyjaśnia Anna Zalewska.

– Wszystkie trolejbusy wyposażone w dodatkowy napęd posiadają klimatyzację. Z uwagi na uwarunkowania techniczne tych pojazdów klimatyzacja działa w nich w momencie, kiedy pojazd korzysta z zasilania elektrycznego, czyli kiedy jest podpięty pałąkami do trakcji trolejbusowej. W momencie przejścia na napęd alternatywny klimatyzacja automatycznie się wyłącza. Załączona klimatyzacja zwiększa pobór energii o min. 40%, co wpływa na zasięg pojazdu na napędzie alternatywnym – wyjaśnia ZTM.

Klimatyzacja nie działa

A co jeśli pojazd jest wyposażony w klimatyzację, a ona nie została uruchomiona? Przewoźnik może być za to ukarany. – Jednorazowe kary naliczane z tego tytułu wynoszą maksymalnie 200 zł za każdy ujawniony przypadek – informuje ZTM.

Informacje o pojazdach, w których nie działała klimatyzacja, można przekazywać do ZTM za pośrednictwem maila [email protected]. W zgłoszeniu należy podać czas i miejsce zdarzenia, numer linii oraz numer taborowy. Informacje o niesprawnej klimatyzacji można także zgłaszać za pośrednictwem telefonu, dzwoniąc pod numer tel. 81 466 96 64.3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Haha,a jeśli w nowych solarisach na ciepłym guziku drzwi przycinają ludzi podczas wsiadania,to mam uzywac cieplego guzika?