Kładka nad Filaretów niebezpieczna dla pieszych? Obiekt do pilnej przebudowy

Kładka dla pieszych nad ul. Filaretów
Kładka dla pieszych nad ul. Filaretów | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Dróg i Mostów przymierza się do przebudowy kładki dla pieszych nad ul. Filaretów. Stan techniczny kładki z roku na rok się pogarsza. Pieniądze na remont zostały już zabezpieczone.

Przebudowa kładki nad ul. Filaretów

W lutym 2020 r. o niezwłoczny remont kładki stalowej w ciągu ul. Leszka Czarnego apelowała radna Monika Orzechowska. – „Mieszkańcy są zaniepokojeni sytuacją, w której korozja elementów konstrukcyjnych kładki od kilku lat systematycznie się powiększa. Część mieszkańców sygnalizuje też śliską nawierzchnię kładki od krat pomostowych oraz problemy w jej pokonywaniu przez kobiety w butach na obcasie” – argumentowała swoją interpelację radna Orzechowska.

Ratusz odpowiedział radnej, że problem zna. W tamtym momencie opracowywana była dokumentacja projektowa remontu kładki, która miała być gotowa do połowy czerwca 2020 r. Po ponad roku ciszy Zarząd Dróg i Mostów przygotowuje się finalizacji przebudowy kładki nad ul. Filaretów. W jakim stanie obecnie jest obiekt?

„Obiekt jest poddawany sukcesywnym przeglądom w cyklu rocznym i pięcioletnim, w celu monitorowania jego stanu i możliwości dalszego użytkowania. Z uwagi jednak na istniejąc stan techniczny kładka wymaga przebudowy. Dodatkowo prawidłową eksploatację obiektu uniemożliwia brak odwodnienia” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Na czym będzie polegać przebudowa kładki?

Na przebudowę kładki została opracowana dokumentacja projektowa. Zadanie zakłada wymianę płyty pomostu kładki z ażurowej na pełną, wymianę balustrady płyty pomostu z dostosowaniem do obowiązujących przepisów, konserwację i zabezpieczenie antykorozyjne stalowej konstrukcji obiektu, odwodnienie płyty pomostu wraz z przyłączeniem do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej, oraz uziemienie konstrukcji stalowej kładki.

Pieniądze zabezpieczone

„Koszt przebudowy oszacowano na kwotę około 1,8 mln zł. W trakcie roku budżetowego 2022, po zwiększeniu środków na remonty dróg, zakłada się ujęcie remontu kładki nad ul. Filaretów, w ciągu ul. Leszka Czarnego” – przekazała Góźdź.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.