Ministerstwo Infrastruktury prowadzi prace nad rozszerzeniem uprawnień posiadaczy prawa jazdy z kategorią B. Kierowcy będą mogli jeździć znacznie cięższymi autami. Pod dwoma warunkami.
Zmiany w prawie jazdy kategorii B
Z prawem jazdy kategorii B pojedziemy cięższymi samochodami
Dziś dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który możemy prowadzić z prawem jazdy kategorii B to 3,5 tony. Zgodnie z projektem prawo jazdy kategorii B ma uprawniać do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 tony.
Pod dwoma warunkami. Nowy, wyższy limit ma dotyczyć samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi, a kierowca – prawo jazdy od co najmniej dwóch lat. Informacja o tym przekroczeniu będzie musiała być odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.
O szczegółach projektu ustawy poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber na początku stycznia w odpowiedzi na interpelację poselską.
„Przez paliwa alternatywne rozumie się paliwa lub źródła energii, które służą, przynajmniej częściowo, jako substytut dla pochodzących z ropy naftowej źródeł energii w transporcie, obejmujące: energię elektryczną, wodór, gaz CNG, gaz LNG, gaz LPG, energię mechaniczną z akumulatorów pokładowych albo urządzeń pokładowych, w tym ciepło odpadowe” – wyjaśnił Weber.
Jak wyjaśnił, „dyrektywa określa obligatoryjne rozwiązania, takie jak ustanowienie nowego dokumentu w postaci karty kwalifikacji kierowcy czy umożliwienie prowadzenia szkoleń dla zawodowych kierowców w formie e-learningu, a także fakultatywne rozwiązania w zakresie uprawnień dla kierowców z prawem jazdy B, które mogą dotyczyć zezwolenia na jazdę pojazdami o DMC do 4,25 t”.
Poszerzenie uprawnień dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B planowane jest na 2021 rok. Każda osoba spełniająca warunki określone w przepisach ustawy będzie nabywała uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdami z mocy ustawy bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.
Dodaj swój komentarz