Kierowcy z prawem jazdy kat. B zyskają nowe uprawnienia. Są dwa warunki

prawo jazdy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi prace nad rozszerzeniem uprawnień posiadaczy prawa jazdy z kategorią B. Kierowcy będą mogli jeździć znacznie cięższymi autami. Pod dwoma warunkami.

Zmiany w prawie jazdy kategorii B

Z prawem jazdy kategorii B pojedziemy cięższymi samochodami

Dziś dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który możemy prowadzić z prawem jazdy kategorii B to 3,5 tony. Zgodnie z projektem prawo jazdy kategorii B ma uprawniać do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 tony.

Pod dwoma warunkami. Nowy, wyższy limit ma dotyczyć samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi, a kierowca – prawo jazdy od co najmniej dwóch lat. Informacja o tym przekroczeniu będzie musiała być odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.

O szczegółach projektu ustawy poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber na początku stycznia w odpowiedzi na interpelację poselską.

„Przez paliwa alternatywne rozumie się paliwa lub źródła energii, które służą, przynajmniej częściowo, jako substytut dla pochodzących z ropy naftowej źródeł energii w transporcie, obejmujące: energię elektryczną, wodór, gaz CNG, gaz LNG, gaz LPG, energię mechaniczną z akumulatorów pokładowych albo urządzeń pokładowych, w tym ciepło odpadowe” – wyjaśnił Weber.

Jak wyjaśnił, „dyrektywa określa obligatoryjne rozwiązania, takie jak ustanowienie nowego dokumentu w postaci karty kwalifikacji kierowcy czy umożliwienie prowadzenia szkoleń dla zawodowych kierowców w formie e-learningu, a także fakultatywne rozwiązania w zakresie uprawnień dla kierowców z prawem jazdy B, które mogą dotyczyć zezwolenia na jazdę pojazdami o DMC do 4,25 t”.

Poszerzenie uprawnień dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B planowane jest na 2021 rok. Każda osoba spełniająca warunki określone w przepisach ustawy będzie nabywała uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdami z mocy ustawy bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.