Kierowca Taxify zatrzymany przez Inspekcję Transportu Drogowego

Taxi Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Inspektorzy z lubelskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali kierowcę Taxify, który przewoził pasażera bez licencji uprawniającej do wykonywania zarobkowego przewozu osób.

Od ubiegłego czwartku [25 października] mieszkańcy Lublina mogą korzystać z Taxify, czyli aplikacji do zamawiania przejazdów realizowanych przez prywatne osoby, nie posiadające licencji na wykonywanie przewozu osób. Aplikacja Taxify działa na dokładnie takich samych zasadach, jak ta Ubera.

Pozwala zamówić przejazd z telefonu komórkowego poprzez zaznaczenie „pinezki” w odpowiednim miejscu mapy, a po wskazaniu adresu odbioru oraz adresu docelowego wylicza szacowany koszt przejazdu (po akceptacji pokazuje pozycję kierowcy w drodze do użytkownika). Rozliczenie odbywa się bezgotówkowo, aplikacja pobiera środki z zapisanej w niej karty płatniczej.

Wraz z uruchomieniem aplikacji Taxify w Lublinie, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zapowiedzieli wzmożone kontrole kierowców, którzy będą wykonywać przewozy osób w oparciu o aplikację Taxify.

I tak do pierwszej kontroli doszło w poniedziałek, 29 października w okolicach dworca PKP w Lublinie. Okazało się, że kierowca-przewoźnik nie miał wymaganej licencji uprawniającej do wykonywania zarobkowego przewozu osób.

Nie miał także wymaganych w tym wypadku orzeczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania zawodu kierowcy. Mężczyzna nie miał też zaświadczenia o niekaralności, które, jak podkreśla inspekcja, jest bezwzględnie wymagane od każdego kierowcy zawodowego.

Wobec skontrolowanego, który nie posiadał stosownych uprawnień transportowych, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, którego skutkiem może być wydanie decyzji administracyjnej nakładającej karę pieniężną w kwocie do 12 tys. zł – informuje Paweł Gruszka, naczelnik wydziału inspekcji WITD w Lublinie.

Inspektorzy dodatkowo stwierdzili brak stosownych orzeczeń lekarskich i psychologicznych, za co może skutkować nałożeniem kary pieniężna w kwocie do 3 tys. zł.

– Pomimo naszych ostrzeżeń o bezprawności takiej działalności, przewozy są wykonywane, co tym bardziej dopinguje do przeprowadzania kolejnych kontroli – informuje inspekcja.

Czytaj także: Inspekcja Transportu Drogowego poluje na kierowców Taxify

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. NAJŚMIESZNIEJSZE JEST TO ZE TEN PORTAL PISZE O SCIGANIU KIEROWCOW A POD SPODEM ZAMIESZCZA ICH LINK REKLAMOWO REKRUTERSKI .WYDAJE MI SIE ZE ARTYKUL KJEST SPONSOROWANY PRZEZ TXIFAI

    1. @Szydlozlodziejnik: Pod spodem jest to reklama google, czyli my w nią nie ingerujemy. Dobiera ona takie reklamy, którymi możesz być zainteresowany lub przeglądałeś w ostatnim czasie temat dotyczący tej reklamy 😉 Pzdr

  2. Śmieszne to jest. Jeśli ludzie mają wybór: białe czy czarne to trzeba zlikwidować opcję, która nie odpowiada. Jeśli ludzie by nie chcieli jeździć z kierowcami bez tych uprawnień to by nie używali aplikacji, a jeśli chcą i są tego świadomi to trzeba dosrać, żeby tylko złotówy woziły ludzi i byle wykorzystać brak informacji o szacowanych kosztach przejazdu, a jak chce zapłacić kartą to wielkie pretensje?

  3. jeżeli UKARAJĄ wszystkich przewożących ludzi TANIEJ, NIŻ TAKSÓWKI to na ulicach będą większe korki, bo zamiast JEŹDZIĆ W GRUPACH KILKU OSÓB lub chociaż nawet tym taxify TO ZAKORKUJĄ WSZYSTKIE ulice i ZWIĘKSZĄ SMOG

  4. Tak trzymać! Większość ludzi nawet niewie że jedzie nielegalnym przewozem. Uber i taxifi to przekręt z obcokrajowcami za kułkiem. Większość bez prawka lub z prawkiem kupionym za flaszkę.

  5. Ja proponuje zacząć kraść jeżeli nie można zarobić pieniędzy w ten sposób. Bierzcie przykład z PO tysiące afer i ani jednego winnego ahahahahha. A wam nie dadzą nawet zarobić na przewozie. Czacznijcie okradać tych co zeojniwali gospodarkę polska i rządzili po złodziejsku tylko uważajcie bo was zamkną do więzienia a ich nie

  6. Na taksówkę potrzebne zaświadczenie o niekaralnisci a na prezydenta miasta już nie Ciekawe państwo

  7. W tym kraju prawa nie ma i długo nie bedzie zlapali przestępcę mogli go tam roztrzelac na miejscu bo nie mial licencji a raczej nie zaniósł haraczu do urzędu a konkurencję trzeba spalic na stosie a rywalizacja jest wykluczona . Co za absurdy

  8. Brawo Panowie z WITD w innych miastach bierzcie przykład. A dp pieniaczy to ze jest cos taniej to nie znaczy ze zgodne z prawem .Kupujcie od złodzieji bedzie taniej