Długoterminowe prognozy pogody nie zawsze się sprawdzają, dlatego odpowiedni moment na wymianę opon letnich na zimowe powinniśmy ustalać na podstawie własnych obserwacji. Prosta zasada mówi o tym, że lepiej zamontować zimowy komplet ogumienia za wcześnie niż za późno, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze w przypadku nagłego ataku zimy.
Kiedy wymienić opony na zimowe?
Nie ma konkretnej daty wskazującej na to, kiedy wymienić opony na zimowe w 2022 r. Zawsze zależne jest to od warunków pogodowych, a te są trudne do przewidzenia w dłuższym terminie. Niekiedy ochłodzenie przychodzi wcześniej – już na początku jesieni, innym razem na wyraźny spadek temperatury czekamy aż do grudnia. Eksperci motoryzacyjni uważają, że opony zimowe warto założyć wtedy, kiedy temperatura powietrza zacznie spadać poniżej 7 stopni C. Jest to granica, poniżej której opony letnie mogą stawać się zbyt sztywne i nie oferować odpowiedniej przyczepności. Oczywiście nie zawsze już pierwszy chwilowy spadek temperatury poniżej tej granicy powinien być impulsem do udania się do warsztatu wulkanizacyjnego. Jeżeli jednak temperatura regularnie zacznie oscylować wokół 7 stopni – jest to dobry moment na wymianę ogumienia.
Dlaczego należy wymieniać opony na zimowe?
Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy w ogóle warto wymieniać opony na zimę. Wszak nasz klimat zmienia się na coraz cieplejszy, a zimą rzadziej niż kiedyś pojawiają się trzaskające mrozy czy gruba warstwa śniegu. Faktem jest jednak, że nawet w warunkach umiarkowanych, kiedy temperatura powietrza oscyluje wokół zera lub wynosi kilku stopni „na plusie”, opony zimowe zapewniają o wiele lepszą kontrolę nad pojazdem i wyższy poziom bezpieczeństwa niż opony letnie.
Bieżnik opon zimowych jest wykonany z mieszanki gumowej zachowującej optymalną elastyczność w niskich temperaturach. Kiedy opona letnia już staje się twarda, przez co traci swoje parametry, opona zimowa może wydajnie pracować i to do bardzo niskich wskazań termometru. Niepodważalne jest także lepsze zachowanie się opon zimowych na jezdni zaśnieżonej lub podczas roztopów. Ten typ ogumienia posiada specjalne lamele bieżnika odpowiedzialne za wczepianie się w śnieg, co zapewnia zwiększenie przyczepności do nawierzchni. Bieżnik opon letnich nie jest wyposażony w takie rozwiązanie. Droga hamowania opon zimowych w temperaturze poniżej 7 stopni C jest o wiele krótsza niż w przypadku ogumienia letniego.
Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?
Rozterki niektórych kierowców dotyczące sezonowej wymiany opon mogą być spowodowane tym, że w Polsce jazda na oponach zimowych w zimie nie jest obowiązkowa. Choć opony zimowe nie są obligatoryjne, statystyki pokazują, że większość polskich kierowców korzysta zimą z ogumienia z symbolem płatka śniegu, czyli posiadających homologację zimową (poza oponami zimowymi, taką homologację mogą posiadać także opony całoroczne). Wskazuje to na dużą świadomość i rozsądek zdecydowanej większości właścicieli samochodów.
Kiedy najlepiej kupić opony zimowe?
W ubiegłych latach tendencja zakupowa na polskim rynku opon była prosta – dynamiczny wzrost poziomu sprzedaży opon letnich następował w pierwszych miesiącach wiosny, a pik sprzedaży opon zimowych – na początku zimy. W 2022 roku można zaobserwować zmianę tego trendu. Duża część kierowców zorientowała się, że kupując opony wcześniej – jeszcze w ciągu lata lub wczesną jesienią – można skorzystać z dobrych ofert cenowych i szybkiej, bezproblemowej wysyłki. W czasach rosnącej inflacji, właściciele pojazdów wolą zaopatrzyć się w opony zawczasu, by zimą nie zapłacić wyższej ceny.
Kupując opony wcześniej, jesteśmy dobrze przygotowani na odpowiedni moment na wymianę. Kiedy zaobserwujemy pogorszenie się aury, możemy od razu udać się do warsztatu z zakupionym kompletem opon, wyprzedzając w kolejce tych, którzy dopiero zaczną składać zamówienia. Warto jednak zadbać o to, by zakupione z wyprzedzeniem opony przechowywać w odpowiednich warunkach.
Dodaj swój komentarz