Kiedy pojedziemy całym fragmentem zachodniej obwodnicy Lublina?

Na początku grudnia kierowcy pojadą całym fragmentem zachodniej obwodnicy Lublina. Aktualnie trasa jest w trakcie odbiorów technicznych i budowlanych.

Zachodnia obwodnica Lublina ma prawie 10 kilometrów długości, po dwa pasy ruchu w każdą stronę z możliwością dobudowy trzeciego pasa zewnętrznego.

Pozwoli minąć Lublin od strony zachodniej. Rozpoczyna się od węzła Lublin Sławinek, który łączy istniejący już jej północny fragment z trasą S17 w kierunku Warszawy, do nowo wybudowanego węzła Lublin Węglin na skrzyżowaniu z istniejącą DK19 w Konopnicy biegnącą do Rzeszowa.

W swoim przebiegu krzyżuje się z drogą wojewódzką 747 prowadząca do mostu na Wiśle w Kamieniu, oraz drogą wojewódzką 830 prowadzącą do Nałęczowa.

Budowa zachodniej części obwodnicy pochłonęła łącznie 620 mln zł, z czego 274 mln zł to dotacje unijne. Same roboty budowane wyniosły 424 mln zł.

To bardzo ważna inwestycja dla miasta Lublin. Zatłoczona al. Kraśnicka odetchnie od ruchu tranzytowego, który udając się w stronę Warszawy musiał jechać przez centrum miasta.

Szacuje się, że po otwarciu nowego odcinka obwodnicy czas przejazdu od strony Rzeszowa w stronę Białegostoku skróci się z ponad 30 do 10 minut.

Obwodnica Lublina wybudowana do tej pory ma już 36 km długości. Łączy się z dwupasmowymi drogami szybkiego ruchu biegnącymi w kierunku Warszawy i Radomia, Białegostoku oraz Chełma i Zamościa, co pozwala na przejazd tranzytowy bez konieczności wjazdu do Lublina.

Kiedy otwarcie zachodniej obwodnicy Lublina?

– W tej chwili trwają odbiory i kontrola WINB. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda na zezwolenie na użytkowanie i dopiero po jego otrzymaniu będziemy mogli udostępnić całą zachodnią obwodnicę kierowcom – informuje Krzysztof Nalewajko z GDDKiA.

Przy braku problemów z odbiorami, otwarcie trasy może nastąpić z początkiem grudnia. Na pewno będzie to przed świętami Bożego Narodzenia.

DW

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dziś odsłaniali kierunek RZESZÓW na znakach od strony chełma zamościa, pewnie to będą godziny

  2. Początek grudnia, a przed świętami, to jest spory przedział… Wolelibyśmy chyba początek grudnia.