Kiedy otwarcie basenów w Aqua Lublin i CSR Łabędzia? Jak będzie wyglądało pływanie?

Duża popularność basenów Aqua Lublin | fot. Dominik Wąsik
Basen Aqua Lublin | fot. Dominik Wąsik

Od 6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte siłownie, kluby fitness oraz baseny – zarówno te kryte, jak i na wolnym powietrzu. Jak będzie wyglądało korzystanie z pływalni? Tego nadal nie wiadomo.

Otwarcie basenów od 6 czerwca

Zgodnie z wprowadzeniem kolejnego etapu odmrażania gospodarki, już od soboty 6 czerwca uruchomione zostaną zarówno kryte, jak i otwarte baseny. Te zamknięte były od 12 marca, co związane było z obawą przed rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.

Od 6 czerwca korzystanie z basenów będzie odbywało się na nowych zasadach. Czy konieczne będzie zasłanianie ust i nosa? Ile osób będzie mogło być jednocześnie w basenie? Tego na ten moment nie wiadomo. Na internetowej stronie gov.pl/koronawirus nie ma jeszcze opublikowanych wytycznych, jakie będą musieli spełnić zarządcy basenów.

Od 6 czerwca 2020 roku działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Kiedy otwarcie basenów w Lublinie?

„Czekamy na oficjalne rozporządzenie z precyzyjnymi wytycznymi dotyczącymi otwierania obiektów basenowych. Chodzi m.in. o liczby osób, które będzie można wpuszczać do różnego rodzaju obiektów, obsługę klientów, funkcjonowanie szatni i przebieralni, ale też badania wody, czy będą musiały być bardziej szczegółowe niż dotychczas” – komentuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy MOSiR 'Bystrzyca’, zarządcy obiektów Aqua Lublin, Strefa H2O oraz CSR Łabędzia.

„Jeżeli tylko możliwe będzie szybkie spełnienie wytycznych, to w pierwszej kolejności będziemy gotowi do szybkiego otwarcia basenów przy ul. Łabędziej oraz basenu olimpijskiego w Aqua Lublin, choć precyzyjnej daty przed poznaniem wytycznych nie możemy podać” – informuje Bednarczyk.

Przypomnijmy, że w części rekreacyjnej Aqua Lublin rozpoczął się zapowiadany wcześniej drugi etap przebudowy systemu wentylacji. – „Gdy poznamy wytyczne dotyczące zasad funkcjonowania obiektów basenowych w nowych realiach, usiądziemy do rozmów z wykonawcami prac, żeby wypracować skuteczne scenariusze dotyczące zarówno wykonania zaplanowanych prac, jak i otwarcia części rekreacyjnej Aqua dla klientów” – dodaje rzecznik.

Nieoficjalnie: są wytyczne i zasady dla zarządców basenów

Wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów, spa, jacuzzi i wodnych placów zabaw przygotował dla ministerstwa zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Jedną z wytycznych jest ograniczenie liczby osób korzystających z basenu w jednym czasie. Chodzi o możliwość zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy osobami, także podczas pływania w basenie.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa ma obowiązywać tylko w szatni, gdzie w jednym czasie będzie mogło przebywać kilka osób (ilość osób uzależniona od wielkości szatni). Po przebraniu i zdjęciu maseczki należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli, należy ponownie założyć maseczkę w przebieralni.

W szatniach ma zostać ograniczona ilość dostępnych szafek, a drzwi do przebieralni mają pozostać otwarte, by każdy z klientów nie musiał ich dotykać w celu zachowania zgodności z przepisami dotyczącymi zachowania dystansu. Ograniczona ma być również liczba dostępnych pryszniców w zależności od wielkości pomieszczenia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.