Kiedy jest zmiana czasu na letni w marcu 2022? Śpimy dłużej czy krócej?

Kiedy zmiana czasu na letni 2022?
Kiedy zmiana czasu na letni 2022? | fot. Adobe Stock

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2022 roku? Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ostatni weekend marca. Śpimy dłużej czy krócej? Sprawdź, kiedy przestawić zegarek i o ile.

Zmiana czasu na letni 2022 – KIEDY?

O ile przestawiamy zegarki?

Powrót do czasu letniego: czas w Polsce zmienia się dwa razy w roku. Dni stają się dłuższe od końca grudnia, ale zegary zmieniają się dopiero w marcu. Przejście na czas letni odbywa się co roku w ostatni weekend marca. W 2022 roku będzie to 27 marca. Zegary idą o godzinę do przodu o godzinie 2:00 w nocy. Oznacza to, że noc jest o godzinę krótsza, później rano robi się jasno, a wieczorem ciemno.

Przejście na czas zimowy – jak powszechnie znany jest również czas standardowy – odbywa się co roku w ostatnią niedzielę października. W 2021 roku był to 31 października. Zegary są cofane o godzinie 3:00 w sobotę wieczorem do godziny 2:00. W 2022 roku do czasu zimowego wrócimy 30 października.

Zmiana czasu – najważniejsze fakty:

  • Czas zmieniamy dwa razy w roku: raz na wiosnę i raz na jesień
  • 27 marca 2022 r. zegar zostanie przesunięty na godzinę 2:00 do 3:00, kiedy rozpocznie się czas letni
  • 30 października 2022 r. o godzinie 3:00 zegar zostanie cofnięty na 2:00, kiedy rozpocznie się czas zimowy
  • UE faktycznie chce znieść zmianę czasu – ale nie jest jasne, kiedy i czy to nastąpi

Zmiana czasu w marcu 2022: Jak przestawić zegar?

W większości przypadków, zarówno w przypadku zegarków cyfrowych, jak i analogowych, nie ma mowy o ręcznej zmianie czasu przez naciśnięcie przycisku lub przekręcenie odpowiedniego koła: 27 marca nie musisz nic robić, zegar zmienia się sam.

Zmiana czasu: Czy czas w telefonie komórkowym zmienia się automatycznie?

Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami. Część zegarków tzw. smartwatchy zmieniają czas automatycznie.

Jaki jest „właściwy” czas? Czas letni czy „czas zimowy”?

Przed wprowadzeniem zmiany czasu, jaką znamy, zegary w Polsce działały tak, jak u nas zimą. Nie ma więc właściwie czegoś takiego jak „czas zimowy” – to „czas normalny”. W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku.

Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.