Stowarzyszenie Umarłych Statutów organizuje plebiscyt związany z niedorzecznymi zasadami w polskich jednostkach oświatowych. Konkurs o tytuł Statutowego Absurdu Roku będzie miał w tej edycji reprezentanta z Lublina. Nominację dostało bowiem XXI Liceum Ogólnokształcące.
Liceum z Lublina walczy o Statutowy Absurd Roku
Statutowym Absurdem Roku w poprzedniej edycji został zapis obowiązujący w jednym z krakowskich liceum. Tam placówka wprowadziła „nakaz zachowania celibatu”, a propozycja ogłoszenia tego największą statutową niedorzecznością zyskała najwięcej głosów w internetowym plebiscycie. Od poniedziałku, 15 stycznia, ruszyły kolejne ankiety na stronie Stowarzyszenia Umarłych Statutów.
W tym roku w plebiscycie bierze udział osiem różnych jednostek oświatowych z całej Polski. Głosowania odbywają się w parach. We wtorek (16 stycznia) zmierzą się ze sobą XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki z Lublina (Biskupiak) oraz Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach pod Koninem. Czym zasłużyły sobie na nominację w walce o niechlubne wyróżnienie?
Statut XXI LO w Lublinie zobowiązuje ucznia, aby jego wszelkie aktywności w szkole i poza nią (taki jak publiczne wystąpienia, publikacje w mediach, aktywność w internecie) były „chlubne dla szkoły o charakterze katolickim”. Kara może zostać wymierzona m.in., za jak to określono, „udział we wszelkiego typu pokazach ciała, konkursach i przedstawieniach”, a także „udostępnianie własnego wizerunku w przedsięwzięciach niezgodnych z duchem szkoły katolickiej”.
„Jest to nieodpowiednie co najmniej z kilku powodów” – wyjaśnia Daniej Sjargi, wiceprezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów. – „W statucie nie określono, jakie zachowania uważane są przez szkołę za »chlubne«, a jakie nie. Nie wiadomo także, co rozumie się przez „pokazy ciała”. Czy to oznacza, że uczeń uprawiający kulturystykę nie może chwalić się osiągnięciami w swojej dziedzinie? A może można go ukarać już za samo udostępnianie własnych fotografii w internecie? Takie rzeczy zawsze muszą być dokładnie sprecyzowane”.
Przypomnijmy, że XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki jest katolicką szkołą publiczną prowadzoną przez Archidiecezję Lubelską, popularnie nazywaną Biskupiakiem. Organizatorzy plebiscytu wskazują, iż XXI LO jest szkołą współfinansowaną przez wszystkich podatników, co oznacza, że musi działać zgodnie z krajowymi przepisami. Według Prawa oświatowego, nauczanie i wychowanie w systemie oświaty za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki, respektując jednocześnie chrześcijański system wartości.
„Katolicki system wartości nie musi być tym samym, co wartości wspólne dla całego chrześcijaństwa, a do publicznej szkoły, nawet prowadzonej przez kościół katolicki, nie muszą przecież wcale uczęszczać wyłącznie katolicy. Może to oznaczać, że szkoła bezprawnie ogranicza konstytucyjną wolność religii” – dodaje Daniej Sjargi.
Strój galowy z okazji Dnia Papieskiego w podstawówce
Kolejną nominowaną szkołą jest Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach, w gminie Golina w powiecie konińskim. Tam wymagane jest od uczniów, by podczas Dnia Papieskiego przychodzili do szkoły na galowo. Ze statutu nie wynika, kiedy przypada owo święto, ale ze strony internetowej placówki dowiadujemy się, że wypada aż dwa razy w roku – 16 X i 2 IV.
„Krytycznie należy ocenić dwukrotne wymuszanie na uczniach założenia odświętnego ubioru w dniach, które nie mają charakteru świąt państwowych lub dni charakterystycznych dla społeczności szkolnej. Jednocześnie szkoła nie wprowadza podobnych wymogów przy okazji ewentualnych apeli z okazji Dnia Nauki Polskiej, Święta Chrztu Polski czy Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które mają status świąt państwowych” – zwraca uwagę rzecznik SUS Damian Zdancewicz. – „Może to naruszać neutralność światopoglądową szkoły publicznej, ponieważ nie każdy uważa Jana Pawła II za świętego. A postać ta nie jest nawet patronem tej szkoły, co ewentualnie mogłoby jakoś uzasadniać jej szczególne traktowanie w kontekście postaci historycznej”.
Głosowanie
Głosowanie potrwa do środy, 17 stycznia, do godz. 13:30. Odbywa się w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Umarłych Statutów – na Facebooku i Instagramie. Finalistów poznamy pod koniec miesiąca.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię