Kartą zapłacimy do 100 złotych bez PIN-u. Visa i Mastercard ze zgodą od NBP

mastercard karta
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Visa otrzymała zgodę od Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN-u z 50 do 100 złotych. Wcześniej podobną zgodę od otrzymał Mastercard.

Obecny limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u w wysokości 50 zł obowiązuje od 2007 roku, o ile klient nie zmniejszy lub zwiększy tego limitu osobiście. W porównaniu z innymi krajami europejskimi ten obowiązujący w Polsce należy do najniższych.

Już wkrótce ta kwota zostanie zwiększona do 100 złotych. A to dzięki zgodzie, którą Narodowy Bank Polski wydał dla Visa i Mastercard, dwóch największych organizacji płatniczych na terenie Polski.

„Trwają konsultacje z bankami odnośnie do optymalnego terminu i sposobu wdrożenia tej zmiany. Naszym priorytetem jest zachowanie balansu pomiędzy wygodą oraz bezpieczeństwem konsumentów i detalistów” – czytam w komunikacie prasowym Visy.

Według danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec września 2018 r. w Polsce wydano 33,5 mln kart płatniczych z funkcją zbliżeniową. A terminali pozwalających na korzystanie z nich było w tym samym czasie 736,2 tys.

Nowy – większy – limit płatności bez PIN-u mają zostać wprowadzone jeszcze w 2019 roku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.