Karp na Wigilię. Gdzie kupić taniego karpia w Lublinie? [ceny karpia]

carp 650071 1280 e1482344765354
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Tradycji wigilijnych mamy wiele. Za jedną z nich jest karp wigilijny, który co roku znajduje się na wigilijnym stole. Sprawdźcie gdzie w Lublinie i za ile kupicie karpia.

Dla wielu wigilijny karp powinien być kupiony tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ma to być gwarancja najlepszej jakości i smaku. Dlatego dawniej (jak i teraz) tak często karpia przynosiło się w siatce, później trzymało w wannie by tuż przed wigilią wymierzyć mu ostateczny cios.

Przez ostatnie lata wiele sieci handlowych oferowało swoim klientom możliwość zakupu żywego karpia bezpośrednio z basenów, które były wypełnione rybami w każdym jednym większym sklepie. Na życzenie klienta taka ryba mogła być na miejscu zabita przez pracownika.

Większość sieci handlowych zapowiedziała, że w tym roku nie znajdziemy w ich ofercie żywego karpia. Chodzi tutaj nie tylko o niehumanitarne traktowania karpi (stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych), ale również i o względy ekonomiczne – brak konieczności montowania basenów na ryby.

I tak żywego karpia nie kupimy w Biedronce i Lidlu. W sklepach sieci E. Leclerc, o tym, czy w ofercie znajdzie się żywy karp, będzie decydował kierownik jednostki. Natomiast w sieci Auchan karpie prosto z wody będą w sprzedaży w 12 hipermarketach na 110 punktów sprzedaży.

Gdzie kupić taniego karpia w Lublinie?

Promocje związane z karpiem na święta są już dostępne w wielu polskich sklepach. Sprawdziliśmy specjalnie dla Was ceny w większych marketach, które oferują „świeże” ryby, które zabija się na miejscu za specjalną kotarą na życzenie klienta oraz te pakowanie w tackach.

Ceny karpia 2018

Podobnie, jak rok temu, także i teraz ceny żywych karpi rozpoczynają się od ok. 11 zł/kg. Jak ceny wyglądają obecnie w dużych sieciach handlowych?

Karp w Tesco – cena 2018
Tesco sprzedaje żywego karpia w cenie 13,99 zł za kilogram. Na życzenie klienta ryba jest zabijana na miejscu za specjalną kotarą.

Karp w Auchan – cena 2018
Auchan nie ma w sprzedaży żywego karpia. Natomiast karp cały kosztuje 16,99 zł, karp patroszony 19,95 zł, a tusza 27,99 zł.

Karp w Carrefour – cena 2018
Carrefour sprzedaje karpia żywego w cenie 10,99 zł za kilogram. Na życzenie klienta ryba jest zabijana na miejscu za specjalną kotarą.

Karp w Lidlu – cena 2018
Lidl sprzedaje świeże filety z karpia. Za 100 g trzeba zapłacić 3,69 zł.

Karp w Biedronce – cena 2018
Biedronka sprzedaje karpia w płatach ze skórą. Za 100 g trzeba zapłacić 1,69 zł oraz filety z karpia ze skórą za 2,99 zł za 100 g.

Karpia kupimy nie tylko w dużych marketach. Warto odwiedzić drobne sklepy i punty handlowe zlokalizowane na targowiskach, gdzie czasem można wytargować korzystną cenę zakupu.

Jak poznać czy karp jest świeży?

Świeży karp ma zawsze zamknięty pyszczek. Jej łuski są gładkie i lśniące, oczy wypukłe i błyszczące, a ciało sprężyste, co możemy sprawdzić po jego naciśnięciu. Świeża ryba powinna mieć też jasnoczerwone skrzela, a włożona do wody opada na dno.

Jednak, gdy ryba nie spełnia choćby jednego z tych kryteriów: jest pokryta śluzem, skrzela ma żółtoszare, a ciało jak plastelina, w którym wgłębienia po naciśnięciu zostają na długo – wówczas lepiej zrezygnować z kupna.

Warto również sugerować się węchem. Jeśli ryba jest świeża, zapach nie powinien być nieprzyjemny. Należy jednak pamiętać, że karp pachnący mułem wcale nie musi oznaczać, że ryba jest kiepskiej jakości. Taki zapach jest charakterystyczny dla ryb słodkowodnych, które pochodzą ze stawów hodowlanych.

Gdzie kupujecie karpie?

Gdzie w Lublinie i regionie warto jeszcze wybrać się po świeżą rybkę? Czekamy na Wasze polecane miejsca w komentarzach poniżej artykułu!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.