Kara za utrudnianie polowań stała się faktem. Specustawa z podpisem prezydenta

polowanie myśliwy broń
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności grozi tym, którzy wejdą do lasu w czasie, gdy odbywa się tam polowanie. Prezydent podpisał specustawę dotyczącą zwalczania ASF.

Chodzi o ustawę o zmianie ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt ASF, którą 20 grudnia 2019 r. przyjął Sejm, a w połowie stycznia, większością jednego głosu – Senat. O tym pisaliśmy tutaj – Nawet rok więzienia za wejście do lasu w czasie polowania. Sejm przyjął „Lex Ardanowski”

Co zakładają przepisy specustawy? Myśliwi będą mogli polować w dzień i w nocy, również w bezpośredniej bliskości naszym posiadłości. Aby nie przeszkadzać ludziom w spokojnym śnie, będą mogli wykorzystywać tłumiki zakładane na lufy, ograniczające huk wystrzału.

Broń z tłumikiem huku może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych” – czytamy w uzasadnieniu specustawy.

Po wejściu przepisów w życie karalne stanie się utrudnianie polowań. Każdy, kto w jakikolwiek sposób przeszkodzi w polowaniach musi liczyć się z konsekwencjami. Sankcją za popełnienie tego przestępstwa jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku.

Nowe prawo powinni sobie przyswoić również właściciele pól i lasów. Według nowych przepisów każdy właściciel ziemi będzie musiał wpuścić myśliwych na swój teren. Niewpuszczenie myśliwych na teren będzie wykroczeniem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.