Kara za utrudnianie polowań stała się faktem. Specustawa z podpisem prezydenta

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności grozi tym, którzy wejdą do lasu w czasie, gdy odbywa się tam polowanie. Prezydent podpisał specustawę dotyczącą zwalczania ASF.

Chodzi o ustawę o zmianie ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt ASF, którą 20 grudnia 2019 r. przyjął Sejm, a w połowie stycznia, większością jednego głosu – Senat. O tym pisaliśmy tutaj – Nawet rok więzienia za wejście do lasu w czasie polowania. Sejm przyjął „Lex Ardanowski”

Co zakładają przepisy specustawy? Myśliwi będą mogli polować w dzień i w nocy, również w bezpośredniej bliskości naszym posiadłości. Aby nie przeszkadzać ludziom w spokojnym śnie, będą mogli wykorzystywać tłumiki zakładane na lufy, ograniczające huk wystrzału.

Broń z tłumikiem huku może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych” – czytamy w uzasadnieniu specustawy.

Po wejściu przepisów w życie karalne stanie się utrudnianie polowań. Każdy, kto w jakikolwiek sposób przeszkodzi w polowaniach musi liczyć się z konsekwencjami. Sankcją za popełnienie tego przestępstwa jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku.

Nowe prawo powinni sobie przyswoić również właściciele pól i lasów. Według nowych przepisów każdy właściciel ziemi będzie musiał wpuścić myśliwych na swój teren. Niewpuszczenie myśliwych na teren będzie wykroczeniem.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.