Lublin szuka firmy, która wdroży system rejestracji wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta. Każdy nielegalny wjazd ma być udokumentowany, a właściciel pojazdu ukarany mandatem karnym.
Kamery uporządkują rach pojazdów na Starym Mieście
O planowanym wdrożeniu systemu rejestracji wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta w Lublinie pisaliśmy w lipcu [Kamery przypilnują, czy legalnie wjechałeś na Stare Miasto. Nie masz pozwolenia? Dostaniesz mandat]. Aktualnie na teren zabytkowej przestrzeni naszego miasta legalnie mogą wjechać wyłącznie ci kierowcy, którzy posiadają identyfikator wydany na wniosek przez Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością.
Identyfikacja uprawnionych pojazdów jest prowadzona ręcznie przez Straż Miejską i kamerę zamontowaną na wjeździe na Stare Miasto przy ul. Noworybnej. Niestety, ta metoda nie jest na tyle skuteczna, jakby tego oczekiwano. Dlatego w ostatnim czasie pracowano nad rozwiązaniem tego problemu. Pomóc ma w tym elektroniczny system, który zarejestruje wszystkie pojazdy, które wjechały na teren Starego Miasta i wyłapie te, które nie miały wymaganego zezwolenia.
Wjazd na teren Starego Miasta ma być monitorowany przez dwie kamery zamontowane na ul. Noworybnej i ul. Olejnej. W przypadku Noworybnej kamera będzie rejestrowała tablice rejestracyjne pojazdów wjeżdżających oraz wyjeżdżających. Natomiast na Olejnej kamera zarejestruje samochody wyjeżdżające oraz te, których kierowcy zdecydują się na wjazd „pod prąd”.
„System będzie umożliwiał wprowadzenie listy pojazdów uprawionych do wjazdu oraz raportował wjazd pojazdów nieuprawionych na teren Starego Miasta. Do raportu dołączone zostaną zdjęcia pojazdów wraz z tablicami rejestracyjnymi. Zamawiający wymaga, aby skuteczność rozpoznawania tablic rejestracyjnych była na poziomie nie gorszym niż 95 proc. Niższy poziom skuteczności będzie traktowany jako awaria systemu” – czytamy w specyfikacji zamówienia.
Wygenerowany raport o nieuprawnionym wjeździe na Stare Miasto ma zawierać datę i czas wjazdu i wyjazdu do/ze strefy, numer tablicy rejestracyjnej, oraz rodzaj, markę, model i koloru pojazdu. Zdjęcia pojazdów wraz z numerami rejestracyjnymi będą przechowywane przez okres 6 miesięcy, natomiast zarejestrowany wjazd i wyjazd pojazdu będzie przechowywany w systemie monitoringu miejskiego przez okres około 1 miesiąca.
Dane te będą przekazywane do służb porządkowych celem nakładania mandatów.
Dodaj swój komentarz