Jutro na niebie zaćmienie słońca. Sprawdź, o której godzinie będzie można zobaczyć

zaćmienie słońca

Zaćmienie Słońca zjawisko, które warto zobaczyć. Bo już 20 marca w pierwszy dzień astronomicznej wiosny będziemy mogli nad Polską zaobserwować to zjawisko. Jak bezpiecznie obserwować?

W tym roku zaćmienie Słońca nastąpi 20 marca w pierwszy dzień wiosny oraz 13 września, lecz to drugie będzie słabo widoczne w naszym kraju. Kolejne pełne zaćmienie słońca będziemy mogli oglądać w naszym kraju dopiero za 120 lat, a dokładnie 7 października 2135 roku.

To jedyna okazja, by zobaczyć tak niezwykłe zjawisko astronomiczne. Księżyc przysłoni od 60 do 80 procent powierzchni Słońca.

Zaćmienie w Polsce rozpocznie się o godz. 9.39. Księżyc, który znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, maksymalnie przysłoni naszą gwiazdę ok. godz. 10.52.

Jak obserwować bezpiecznie to zjawisko? Z pewnością nie należy obserwować przez różnego rodzaju lornetki czy lupy. Należy użyć specjalnych filtrów, które ochronią nas przez szkodliwym promieniowaniem pochodzącym od Słońca. Dane filtry możemy nabyć w sklepach ze sprzętem astronomicznym oraz optycznym. Są specjalne okulary do obserwacji zaćmienia.

fot. sxc.hu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.