Jutro na niebie zaćmienie słońca. Sprawdź, o której godzinie będzie można zobaczyć

Zaćmienie Słońca zjawisko, które warto zobaczyć. Bo już 20 marca w pierwszy dzień astronomicznej wiosny będziemy mogli nad Polską zaobserwować to zjawisko. Jak bezpiecznie obserwować?

W tym roku zaćmienie Słońca nastąpi 20 marca w pierwszy dzień wiosny oraz 13 września, lecz to drugie będzie słabo widoczne w naszym kraju. Kolejne pełne zaćmienie słońca będziemy mogli oglądać w naszym kraju dopiero za 120 lat, a dokładnie 7 października 2135 roku.

To jedyna okazja, by zobaczyć tak niezwykłe zjawisko astronomiczne. Księżyc przysłoni od 60 do 80 procent powierzchni Słońca.

Zaćmienie w Polsce rozpocznie się o godz. 9.39. Księżyc, który znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, maksymalnie przysłoni naszą gwiazdę ok. godz. 10.52.

Jak obserwować bezpiecznie to zjawisko? Z pewnością nie należy obserwować przez różnego rodzaju lornetki czy lupy. Należy użyć specjalnych filtrów, które ochronią nas przez szkodliwym promieniowaniem pochodzącym od Słońca. Dane filtry możemy nabyć w sklepach ze sprzętem astronomicznym oraz optycznym. Są specjalne okulary do obserwacji zaćmienia.

fot. sxc.hu


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.