Ważny temat? Prześlij newsa!

Jubileusz 80-lecia Muzeum na Majdanku. Od przeszłości do przyszłości muzealnictwa

Spotted Lublin

Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi swój jubileusz 80-lecia, kontynuując misję upamiętniania ofiar II wojny światowej. To wyjątkowe miejsce, które nieprzerwanie działa od 1944 roku, pełni kluczową rolę w edukacji o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w niemieckich obozach koncentracyjnych w Lublinie, Bełżcu i Sobiborze. Historia Państwowego Muzeum na Majdanku Muzeum powstało na przełomie października i […]

Pomnik - Brama Muzeum na Majdanku

Pomnik - Brama | Fot. Materiały prasowe

Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi swój jubileusz 80-lecia, kontynuując misję upamiętniania ofiar II wojny światowej. To wyjątkowe miejsce, które nieprzerwanie działa od 1944 roku, pełni kluczową rolę w edukacji o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w niemieckich obozach koncentracyjnych w Lublinie, Bełżcu i Sobiborze.

Historia Państwowego Muzeum na Majdanku

Muzeum powstało na przełomie października i listopada 1944 roku, zaledwie trzy miesiące po likwidacji obozu koncentracyjnego KL Lublin, znanego szerzej jako Majdanek. Było to pierwsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej, a jego misją od samego początku było pielęgnowanie pamięci o więźniach oraz popularyzacja wiedzy o tragicznym losie ofiar niemieckiego terroru.

Pomink - Mauzoleum
Pomink – Mauzoleum | Fot. Materiały prasowe

Obchody 80-lecia – program uroczystości

Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi swoje 80-lecie w październiku 2024 roku. Obchody, organizowane pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczynają się 23 października uroczystą galą, a dzień później odbędzie się konferencja naukowa poświęcona przyszłości muzealnictwa.

Zdjęcie lotnicze byłego obozu na Majdanku, sierpień 1944
Zdjęcie lotnicze byłego obozu na Majdanku, sierpień 1944 | Fot. Materiały prasowe

Program konferencji „Przeszłość w muzeach – muzea w przyszłości” – 24 października 2024:

Konferencja odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (sala główna). Wstęp na nią jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Grupa polskich żołnierzy na drodze między V polem a krematorium, 1944
Grupa polskich żołnierzy na drodze między V polem a krematorium, 1944 | Fot. Materiały prasowe

Jakie są Twoje refleksje na temat roli muzeów w dzisiejszym społeczeństwie? Czy Państwowe Muzeum na Majdanku jest dla Ciebie symbolem pamięci i edukacji? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach i udostępnij artykuł!

Kopiec z prochami ofiar istniejący w latach 1947-1968, fot z 1954
Kopiec z prochami ofiar istniejący w latach 1947-1968, fot z 1954 | Fot. Materiały prasowe
Mieszkańcy Lublina oglądają Majdanek. Na pierwszym planie spalone krematorium, 1944
Mieszkańcy Lublina oglądają Majdanek. Na pierwszym planie spalone krematorium, 1944 | Fot. Materiały prasowe

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check