Jeszcze więcej zieleni w Lublinie. Drzewa i krzewy w nowych lokalizacjach. Zobacz, gdzie się zazieleni wiosną

Ulica Chopina po wykonanych w ubiegłym roku zmianach
Ulica Chopina po wykonanych w ubiegłym roku zmianach | fot. Miasto Lublin

W Lublinie trwa złoto-zielona jesień. Do końca roku przy ulicach przybędzie wiele drzew, krzewów i roślin cebulowych. Na prawdziwe efekty tych prac poczekamy do wiosny. Zobaczcie, gdzie planowanych jest najwięcej nowych nasadzeń.

Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew, krzewów i bylin. Nowa zieleń pojawia się już na ulicach Lublina, a kolejne nasadzenia są planowane w najbliższym czasie.

„Na ulicach Narutowicza, Okopowej i Zesłańców Sybiru zrealizujemy prace polegające na poprawie warunków życia drzew, dzięki zwiększeniu powierzchni biologicznie czynnej dla korzeni. Po zdjęciu kostki brukowej w obrębie projektowanych rabat zostaną posadzone irgi, róże oraz kilka lip i jesionów pensylwańskich. Prowadzone przez nas działania w tym obszarze miasta polegają głównie na pracach zieleniarskich i nie wiążą się ze zmianą organizacji ruchu czy liczby dostępnych miejsc parkingowych” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Nowe miejsca z zielenią w Lublinie

Wdrożony na ul. Sądowej projekt zagospodarowania polegał na przeniesieniu części miejsc parkingowych z chodnika na ulicę, co umożliwiło stworzenie zielonej przestrzeni pomiędzy rosnącymi już drzewami oraz uporządkowanie tego miejsca. Wykonano tam nasadzenia ponad 530 sadzonek róży okrywowej i irgi błyszczącej.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się też prace polegające na poprawie warunków życia starodrzewu na całej długości ul. Narutowicza. Podobne działania ruszą też na ul. Okopowej i ul. Zesłańców Sybiru. Jesienią przy tych ulicach ogrodnicy posadzą łącznie 1500 krzewów: irgi Dammera Major, irgi Coral beauty, róż Machpoint oraz tawuły japońskiej Goldmound. Do gruntu trafią też 4 lipy i 2 jesiony pensylwańskie.

Na przełomie października i listopada rozpocznie się też powiększanie mis w dalszej części ul. Królewskiej. W podłużnej rabacie łączącej rosnące już drzewa znajdzie się 60 śnieguliczek. Taki rodzaj krzewów trafi też na ulice Wyszyńskiego oraz Zamojską, gdzie zostanie połączony z irgami (160 szt.).

Zmiany obejmą też ul. 1 Maja, na której zakończono prace polegające na zdjęciu kostki brukowej wokół drzew i poprawie ich warunków bytowych. Jeszcze w tym roku, w wolnych przestrzeniach pojawi się 16 jesionów, około 270 róż okrywowych oraz 300 dereni rozłogowych.

Przy ul. Lipowej w okolicy centrum handlowego zostanie posadzonych 12 lip drobnolistnych. Na prośbę mieszkańców została także zagospodarowana rabata w ciągu przyulicznej zieleni ul. Ogrodowej – tutaj nasadzenia swoim stylem nawiązują do pozostałych rabat powstałych w ramach Zielonego Budżetu.

Powstały w ubiegłym roku Skwer pod Lipą przy Al. Racławickich także uzupełniono o nasadzenia z krzewów ozdobnych i bylin. Wiosną zielone zmiany objęły już m.in. ulice: Lubartowską, Królewską, 3 Maja i pl. Wolności.

Nie tylko Śródmieście

Na wniosek mieszkańców w ramach projektu „Plan dla Dzielnic” zaprojektowano nowe nasadzenia drzew u zbiegu ul. Nałęczowskiej z ul. Grabową i Klonową.

Wybrano także wykonawcę do opracowania projektu wykonawczego Polany Centralnej, tj. części wąwozu na Czechowie pomiędzy ulicami Kameralną i Północną, który ma obejmować m.in. strefę leżakowania, sad miejski, eksperymentalną strefę żywej architektury, ekstensywne trawniki i dzikie łąki. Projekt ma nawiązywać do stylu zagospodarowania terenu znajdującego się obok, tj. do zrealizowanego już Leśnego Korytarza.

Zlecono również wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zagospodarowania ul. Wspólnej oraz projektu koncepcyjnego dla ul. Altanowej.

Tej jesieni zaplanowano także działania porządkowe na terenie istniejącego skweru przy ul. Sulisławickiej/Tetmajera, zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem nasadzeń. Obecnie trwa już kompletowanie roślin i wkrótce ruszy sadzenie.

Ponadto w ramach środków z rezerwy celowej dla dzielnic opracowano koncepcję skweru przy ul. Powstańców Śląskich, gdzie planowane są nasadzenia 200 bylin: tawułek chińskich (91 szt.), funkii (95 szt.) oraz krzewów ozdobnych – 55 hortensji bukietowych. Na terenie skweru zostaną także zawieszone budki dla ptaków oraz ustawione domki dla owadów i jeży, zostaną także wykonane prace pielęgnacyjne w koronach drzew.

Na Tatarach, również z rezerwy celowej dla dzielnic, pojawi się 10 nowych siedzisk na skwerach przy ul. Mełgiewskiej, Gospodarczej i Łęczyńskiej. Jesienią, także w wyniku współpracy z dzielnicą, planowane są nasadzenia przy ul. Tymiankowej, m.in. 450 róż okrywowych, tawuł japońskich i hortensji bukietowych. W tym miejscu pojawią się również nowe meble miejskie, zgodnie z opracowaną dla tego miejsca koncepcją.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.