Jeszcze w tym roku ruszy budowa Galerii Alchemia

Galeria Alchemia położona będzie w samym sercu Lublina, na Starym Mieście, w obrębie ulic: Lubartowskiej, Świętoduskiej oraz Bajkowskiego. Inwestor zapowiada, że prace budowlane mogą ruszyć w tym roku.

Inwestycja, którą w centrum Lublina realizuje spółka Arkady to parking podziemny z częścią usługowo-handlową zlokalizowany pomiędzy ulicami Świętoduską, Lubartowską i Bajkowskiego. Projekt będzie nosił nazwę Alchemia. W pierwotnej miał być to kompleks handlowo-parkingowy składający się z części śródmiejskiej (pomiędzy ulicami Świętoduską, Lubartowską i Bajkowskiego) oraz staromiejskiej (kwartał ulic Bramowa, Olejna, Szambelańska na Starym Mieście).

Pozwolenie na część śródmiejską inwestor uzyskał w 2009 r. Na część staromiejską nie uzyskał pozwolenia ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną jednej z kamienic wchodzących w skład tej części.

– W związku ze zmniejszeniem projektu, układ komunikacyjny zmieni się nieznacznie, być może pojawi się nowy przystanek autobusowy, ale nie jest to przesądzone – informuje Marek Woliński, spółka Arkady.

Z uwagi na sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych, a przede wszystkim ze względu na nasycenie powierzchnią handlową w Lublinie projekt został zmniejszony i obecnie realizowana jest tylko część śródmiejska. W jej skład wejdzie dwupoziomowy podziemny parking na minimum 300 miejsc parkingowych, gdzie początkowo miało być 550 miejsc oraz część usługowo-handlowa. Parking będzie płatny, a ceny będą zbliżone do tych obowiązujących w Strefie Płatnego Parkowania.

Budynek tzw. Arkad zyska drugą kondygnację, tak jak to miało miejsce w przeszłości w okresie międzywojennym, a w miejscu, gdzie obecnie jest parking stanie trójkątny budynek z przeznaczeniem pod restaurację.

Jeśli chodzi o restauratorów to inwestor prowadzi rozmowy. Dokładnych szczegółów nie chcą na razie ujawnić, ale wiadomo, że nie będą to „sieciówki”. Inwestor stawia na lokalną gastronomię. W kompleksie znajdzie się ok. 20 najemców, reprezentujących gastronomię, usługi oraz handel.

Po drugiej stronie ulicy Przystankowej inwestor odbudować miał północne skrzydło ratusza, które zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Ostatecznie firma zrezygnowała z tej części inwestycji.

Według umowy między Gminą Lublin a Inwestorem do końca 2017 r. muszą powstać fundamenty budynku. Jeśli inwestor nie zrealizuje tego warunku, umowa przewiduje kary finansowe.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2018 r.

20816725
(fot. mat. inwestora)

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. ktoś wie jaka budowla kiedyś tam stala? są pozostałosci w postaci murów i takmnie to zaciekawilo