Do 15 marca 2024 r. trwa rekrutacja uczestników na siódmą edycję programu „Legia Akademicka”, będącego wspólnym projektem Ministra Obrony Narodowej i Ministra Nauki. Projekt umożliwia studentom i absolwentom szkół wyższych uczestnictwo w ochotniczych szkoleniach wojskowych.
Obycie z bronią, szkolenia taktyczne i potrzebne umiejętności
Legia Akademicka, to przygoda z wojskiem dla studentów i absolwentów polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Podzielona na szereg specjalnie przygotowanych modułów. W szkoleniu mogą wziąć udział studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Zakres szkolenia
- Część teoretyczna, prowadzona przez uczelnie zgodnie z programem szkoleniowym opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej.
- Część praktyczna, czyli ćwiczenia wojskowe, zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Część teoretyczna będzie realizowana w ramach modułu podoficerskiego i obejmie 13 godzin szkolenia programowego i dwugodzinny egzamin. W programie znajdą się przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej.
Jak wybierane są uczelnie do programu Legii Akademickiej?
Do programu zostaną zakwalifikowane uczelnie, które spełnią następujące wymogi:
- muszą to być uczelnie publiczne i prywatne, które nadzoruje Minister Nauki,
- w roku akademickim 2022/2023 mają co najmniej 200 studentów na studiach stacjonarnych.
- głównym kryterium selekcji będzie liczba studentów zainteresowanych szkoleniami w danej uczelni oraz ilość grup zorganizowanych w ramach modułu podoficerskiego.
Minister Nauki planuje przeznaczyć 1 milion złotych na realizację siódmej edycji projektu w 2024 roku.
Dodaj swój komentarz