Ważny temat? Prześlij newsa!

Jesień 2021. Dlaczego lato kończy się o 21:21 22 września?

Spotted Lublin

Kiedy zaczyna się jesień 2021? Na to pytanie nie trzeba odpowiadać tylko jedną datą, ale dwiema datami. Ale dlaczego w ogóle istnieje astronomiczny i kalendarzowy początek jesieni? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest początek jesieni 2021 roku. Należy dokonać rozróżnienia między meteorologicznym a kalendarzowym początkiem jesieni. Kiedy jest początek jesieni 2021 Dni stają się […]

jesień kasztan

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Kiedy zaczyna się jesień 2021? Na to pytanie nie trzeba odpowiadać tylko jedną datą, ale dwiema datami. Ale dlaczego w ogóle istnieje astronomiczny i kalendarzowy początek jesieni?

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest początek jesieni 2021 roku. Należy dokonać rozróżnienia między meteorologicznym a kalendarzowym początkiem jesieni.

Kiedy jest początek jesieni 2021

Dni stają się coraz krótsze

Dzisiaj, środa 22 września, to kalendarzowy początek jesieni – dokładnie o godzinie 21:21. W tej chwili słońce jest prostopadłe do równika. Równonoc jesienna to moment, kiedy długość dnia i nocy są takie same. Na całym świecie dzień i noc mają wtedy dokładnie taką samą długość. W rezultacie dni do początku zimy na półkuli północnej są coraz krótsze, a noce wydłużają się. Na półkuli południowej jest odwrotnie.

Dlaczego meteorologiczny początek jesieni jest wcześniejszy?

Dla meteorologów jesień zaczęła się 1 września. Jest ku temu prosty powód: dzięki tej „gładkiej” dacie eksperci od pogody mogą lepiej porównywać miesiące w statystykach. Jesień meteorologiczna przypada zawsze na ten sam okres. Rozpoczyna się 1 września i kończy 30 listopada. Z meteorologicznego punktu widzenia to samo dotyczy początku zimy, wiosny i lata.

Kiedy astronomiczny początek jesieni?

Początek jesieni zależy od pozycji słońca. Kalendarzowy lub astronomiczny początek jesieni to moment, w którym Słońce przechodzi przez równik niebieski z północy na południe po swojej pozornej orbicie, a następnie stoi dokładnie pionowo nad równikiem. Mówi się wtedy o równonocy (lub równonocy) lub w technicznym terminie równonocy. Oto daty:

Dzień później, 23 września przywitamy jesień kalendarzową.

Wrześniowa pełnia Księżyca Żniwiarzy

Pełnię księżyca widzieliśmy już w nocy z 20 na 21 września. Ponieważ pełnia miała kiedyś szczególne znaczenie dla rolników, jest również znana jako „pełnia Księżyca Żniwiarzy”. Pozwalał on w dawnych czasach kończyć żniwa przy księżycowym świetle.

Dlaczego liście przebarwiają się jasno jesienią?

Najbardziej niezawodnym i zarazem najpiękniejszym znakiem jesieni są kolorowe liście. Stają się żółte, pomarańczowe i czerwone, aż w końcu spadną z drzew. Każdy liść zawiera chlorofil pigmentu zielonego liścia. Kiedy dni i noce stają się chłodniejsze, drzewa powoli rozkładają chlorofil. Pozostają barwniki – karotenoidy – barwią liście na żółto i pomarańczowo – oraz antocyjany, które zmieniają kolor na czerwony.

Najnowsze posty

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check