Jesień 2019. Dziś rozpoczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień

jesień
Jesień - zdjęcie ilustracyjne

Pierwszy dzień jesieni – 23 września 2019. Dziś rozpoczyna się zarówno kalendarzowa, jak i astronomiczna jesień. Sprawdź, jaka czeka nas pogoda w pierwszym tygodniu jesieni 2019.

Kiedy zaczyna się jesień 2019? Koniec lata, a początek jesieni, to dla wielu czas powrotu do rzeczywistości po wakacyjnych przygodach. Większość z nas wraca z urlopów, a uczniowie rozpoczynają kolejny rok szkolny. Przypominamy datę równonocy jesiennej 2019 oraz końca kalendarzowego lata.

Pierwszy dzień jesieni 2019 – kiedy?

Data pierwszego dnia jesieni w kalendarzu jest stała. Równonoc jesienna to moment, kiedy długość dnia i nocy są takie same. W 2019 roku pierwszy dzień jesieni astronomicznej i kalendarzowej przypada tego samego dnia – w poniedziałek, 23 września o godz. 09:50 rozpocznie się jesień.

Co ciekawe, astronomiczna jesień nie zawsze wypada tak samo. Czasami jest jeden dzień różnicy między datą jesieni kalendarzowej i astronomicznej, jednak zdarza się, że daty te pokrywają się.

Jesień tradycyjnie potrwa trzy miesiące, aż do soboty, 21 grudnia, kiedy rozpocznie się zima.

Nadejście astronomicznej jesieni wcale nie musi oznaczać końca pięknej pogody. Choć ta pora roku kojarzy się głównie z chłodniejszymi temperaturami i porą deszczową, pod koniec września również możemy się cieszyć ostatnimi promieniami letniego słońca.

Prognoza pogody na pierwszy tydzień jesieni 2019

Początek jesieni będzie pogodny i ciepły, z temperaturą maksymalną do 24°C na zachodzie i 23°C na południowym zachodzie kraju, ale niestety z chłodniejszym Podlasiem i Suwalszczyzną, tylko około 13°C. Podobnie zapowiada się wtorek. Pierwsza jesienna noc (z poniedziałku na wtorek) będzie chłodna, poniżej 10°C. Na krańcach wschodnich i terenach podgórskich temperatura może spaść do 1°C, 2°C, natomiast przy gruncie do -2°C. Noc z wtorku na środę będzie już o kilka stopni cieplejsza, wzrośnie zachmurzenie, na zachodzie kraju zacznie padać deszcz.

W kolejnych dniach napłynie do Polski wilgotne powietrze znad Atlantyku. Przybędzie chmur, będzie padać deszcz, może popadywać codziennie, aż do niedzieli. Nadal jednak będzie dosyć ciepło, bez większych zmian temperatury maksymalnej: od 13°C, 15°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 20°C, 21°C na Śląsku i w Małopolsce. W najcieplejszych miejscach liczymy na więcej słońca niż deszczowych chmur.

Wraz ze wzrostem zachmurzenia ocieplą się noce, temperatury minimalne zbliżą się do 10°C. Oczywiście, gdy w nocy zabraknie warstwy chmur, temperatura nad ranem obniży się do około 5°C, ale nie prognozujemy przymrozków.

Czytaj także: Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku. Wzrośnie też stawka minimalna

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.