Ważny temat? Prześlij newsa!

Jedno mieszkanie na miesiąc. Przez 5 lat powstało ich tylko 84

Spotted Lublin

W Lublinie lokali mieszkaniowych w zasięgu młodych ludzi jest tyle co na lekarstwo. Problem zauważył jeden z radnych miejskich.

Blok z balkonami

Zdjęcie ściany bloku | fot. pixabay

Czym jest TBS?

TBSy – (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) to instytucja zajmująca się budową i zarządzaniem mieszkaniami na wynajem, przeznaczonymi dla osób, które nie mogą kupić mieszkania na rynku komercyjnym, lub z uwagi na wysokie dochody nie kwalifikują się do otrzymania mieszkania komunalnego. Taki ukłon państwa w stronę obywatela.

Mieszkania komunalne TBS w dzielnicy Bronowice
Mieszkania komunalne TBS w dzielnicy Bronowice | fot. Miasto Lublin

Dlaczego mieszkańcy chętnie wybierają TBSy?

Wysoki standard mieszkaniowy bez kredytu, niski czyns, stabliność najmu. To tylko kilka z zalet takiego budownictwa.

Skoro jest tyle plusów, to dlaczego w Lublinie buduje się ich tak mało i ludzie skazani są na wyżyłowane do granic możliwości wielu osób wynajmy z rynku prywatnego?

Radny z Lublina interweniuje w sprawie większej ilości mieszkań

„Zaledwie 84 mieszkania w ciągu pięciu lat to stanowczo za mało wobec galopujących cen mieszkań w Lublinie. Miasto musi działać znacznie odważniej, aby młodzi ludzie i rodziny mieli realną szansę na własne lokum” – zauważa Tomasz Gontarz

advertisement

Oddam, szukam, pozdrawiam, praca

Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina

Radny Tomasz Gontarz krytykuje opieszałość miejskiego TBS-u i apeluje o przyspieszenie inwestycji mieszkaniowych w Lublinie. Zdaniem radnego miasto nie nadąża za rosnącymi potrzebami mieszkańców.

Wnętrze mieszkania TBS przy ul. Składowej w Lublinie
Wnętrze mieszkania TBS przy ul. Składowej w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Budownictwo społeczne – powinno być priorytetem

Radny zapowiada dalsze monitorowanie działań TBS i nacisk na władze miasta, aby priorytetowo traktowały budownictwo społeczne, a brak gruntów to wymówka, nie powód do stagnacji.

„Lublin potrzebuje polityki mieszkaniowej, która da młodym rodzinom szansę na stabilność. Będę domagał się, by inwestycje TBS zyskały nowe tempo” – deklaruje Gontarz.

Nowe plany na nowe TBSy w Lublinie

Na lata 2025–2027 TBS planuje inwestycję przy ul. Waleriana Łukasińskiego w dzielnicy Dziesiąta II.

W pierwszym etapie, na działkach nr 149 i 154, budowa rozpocznie się po ustaleniu możliwości zabudowy. Drugi etap, na działkach nr 129/2, 148, 14/14, 25/2 i 267/7, obejmuje modernizację 48 istniejących lokali i budowę około 90 nowych mieszkań.

Miasto wskazuje jednak na brak odpowiednich gruntów jako kluczowe ograniczenie.

Potrzebna jest presja na włodarzy Lublina

Od strony kosztowej i użytkowej, dla mieszkańców Lublina TBSy – to jak los na loterii. Dobry standard wykończenia, ciekawa lokalizacja, nowoczesne budownictwo i niski koszt wynajmu – przemawiają za opowiedzeniem się za tym rozwiązaniem.

Czynsz w TBS wynosi 13,50 zł/m², jest jednym z najniższych w regionie, co wspiera mieszkańców o niższych dochodach. Dlaczego więc, takich mieszkań buduje się tak mało?

Co sądzisz o rynku mieszkaniowym w Lublinie, czy zamieszkałbyś w takim TBSie? Daj znać w komentarzu.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check