Wspólny bilet to projekt, który ma umożliwić pasażerowi zakup jednego biletu na cały przejazd, niezależnie od kanału sprzedaży i przewoźnika.
Wspólny bilet na początek ma objąć Grupę PKP oraz Przewozy Regionalne. Niewykluczone, że dołączą do niego także inni przewoźnicy.
Wspólny bilet to priorytet
– Wspólny bilet na kolei jest dla nas priorytetem. Obecnie na rynku działa wielu przewoźników, każdy z nich ma swoje taryfy biletowe, ulgi i promocje, połączenie tego w jeden system jest bardzo skomplikowane. Dlatego na obecnym etapie trudno podać datę wprowadzenia tego rozwiązania – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Model brytyjski
Model brytyjski jest bardzo ciekawy, z informacji, które posiadamy wynika, że on dobrze funkcjonuje. Analizujemy również kwestie organizacyjne, w tym koncepcję podmiotu, który mógłby zarządzać wspólnym biletem – wskazał minister.
Podkreślił, że intencją resortu jest wykorzystanie w projekcie podejścia biznesowego, które umożliwi zaangażowanie wszystkich przewoźników.
Ale nieprędko
Łatwiej było podzielić PKP na wielu przewoźników niż teraz zmusić ich do współpracy, której efektem ma być wspólny bilet.
– Aby wspólny bilet mógł sprawnie funkcjonować potrzebna jest infrastruktura techniczna, technologie informatyczne, które są bardzo drogie. Liczę na to, że uda się wykorzystać środki unijne do sfinansowania tych rozwiązań – dodaje.
Projekt wspólnego biletu ma umożliwić zakup jednego biletu na całą podróż koleją, bez względu na przewoźnika i kanał sprzedaży.
Dodaj swój komentarz