Jarosław Stawiarski został ponownie wybrany marszałkiem. PiS samodzielnie rządzi w sejmiku województwa lubelskiego

Jarosław Stawiarski wybrany na marszałka województwa lubelskiego kadencji 2024-2029
Jarosław Stawiarski wybrany na marszałka województwa lubelskiego kadencji 2024-2029 | fot. UMWL

Lubelskie ma nowy zarząd województwa. Po raz drugi Jarosław Stawiarski (PiS) został wybrany na Marszałka Województwa Lubelskiego na pięcioletnią kadencję – 2024-2029. Głosowało na niego 23 spośród 33 radnych.

Stawiarski ponownie marszałkiem

We wtorek (07.05) odbyła się pierwsza sesja sejmiku województwa lubelskiego nowej kadencji 2024 – 2029. Podczas niej wybrano przewodniczącego sejmiku oraz zarząd województwa. Przewodniczącym sejmiku tej kadencji został Mieczysław Ryba (PiS) – w poprzedniej kadencji był wiceprzewodniczącym sejmiku.

Funkcja marszałka województwa lubelskiego powierzona została Jarosławowi Stawiarskiemu (PiS), który w 33-osobowym sejmiku otrzymał 23 głosy za i 10 głosów przeciw. Stawiarski jest marszałkiem województwa od listopada 2018 r.

Wicemarszałkami województwa zostali – Piotr Breś (PiS) i Marek Wojciechowski (PiS). Członkami zarządu województwa wybrani zostali – Jarosław Kwasek (PiS) i Marcin Szewczak (PiS).

Prawo i Sprawiedliwość samodzielnie rządzi w sejmiku województwa lubelskiego

W sejmiku, czyli regionalnym parlamencie, w którym zasiada łącznie 33 radnych, w obecnej kadencji jest to 21 radnych zrzeszonych w klubie Prawo i Sprawiedliwość, 6 radnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej, 5 radnych reprezentujących klub radnych PSL Trzecia Droga oraz 1 radny Konfederacji.

Taka ilość mandatów pozwala PiS na samodzielne rządzenie regionem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.