Jakie środki dezynfekcyjne uchronią nas najlepiej przed infekcją koronawirusem?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Stan pandemii koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 wymógł na każdym z nas utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Częste mycie rąk, noszenie maseczek ochronnych i stosowanie środków odkażających stało się codziennością.

Koronawirus SARS-CoV-2 to wciąż badana i poznawana jednostka zakaźna, nieznane są jeszcze w pełni wszystkie jego cechy, właściwości, ani powikłania, jakie może powodować wywoływana przez niego choroba. Jedno jest pewne – znane nam dotychczas środki dezynfekcyjne, są w stanie uchronić nas przed ryzykiem zakażenia nie tylko tym, ale i wszelkimi innymi bakteriami i wirusami.

Które środki do dezynfekcji wybrać? Które środki dezynfekcyjne zapewniają faktyczną ochronę, a które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia? W poniższym poradniku postaramy się wyjaśnić zagadnienia związane z popularnymi w ostatnim czasie środkami ochrony przeciwwirusowej.

Asortyment hurtowni Mo-Dentis

Istotne różnice między maseczką a przyłbicą – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Choć obowiązek zakrywania ust i twarzy może być problematyczny i uciążliwy dla większości z nas, to jest jednak nie do uniknięcia w dzisiejszych realiach. Jaki rodzaj ochrony twarzy i nosa będzie najbardziej komfortowy w użytkowaniu, zapewni najskuteczniejszą ochronę oraz nie będzie zagrażał naszemu zdrowiu?

W tym celu postanowiliśmy skontaktować się z ekspertami z firmy Mo-Dentis z Lublina – prężnie rozwijającej się hurtowni zaopatrującej gabinety medyczne między innymi w środki do dezynfekcji, preparaty antybakteryjne oraz maseczki, przyłbice i rękawiczki.

Maseczki ochronne w hurtowni Mo-Dentis

Sugerujemy noszenie maseczek, ponieważ dają większą ochronę niż przyłbica. Podstawowe zalety przyłbicy to przede wszystkim wygoda oddychania oraz możliwość jej wielokrotnego użytku – oczywiście po przeprowadzeniu odpowiedniej dezynfekcji.

Przyłbice dostępne w hurtowni Mo-Dentis

W celu zdezynfekowania przyłbicy, najlepiej użyć wody z mydłem, inne środki mogą uszkodzić lub zmatowić powierzchnię ochronną na przyłbicy. Odradzamy stosowanie wielokrotnie jednej maseczki, nawet w wypadku maseczek wielokrotnego użytku – jest to pozorna ochrona i niewielka oszczędność, którą można przypłacić wieloma problemami zdrowotnymi – od zachorowania na drożdżyce ustną zaczynając, a na zarażeniu koronawirusem (przez niewłaściwa ochronę twarzy) kończąc.

Koszt przyłbicy to średnio 20 zł, 50 sztuk maseczek jednorazowych medycznych w Mo-Dentis to cena 59 zł, są to wysokiej jakości maseczki trzywarstwowe zapewniające pełną ochronę ust i nosa. W ofercie firmy znajdują się również maseczki certyfikowane a także z filtrami ffp2 oraz ffp3. Ważne! Podane ceny wraz z ewentualnym późniejszym brakiem dostępności towaru albo surowca, z którego są wykonane, mogą ulec zmianie.

Maseczki w hurtowni Mo-Dentis

Płyn czy żel – co dla kogo będzie lepsze, w jakich okolicznościach

Jakie płyny do dezynfekcji wybrać? Zasadnicza różnica pomiędzy żelem, a płynem dezynfekcyjnym tkwi w jego konsystencji. Dla osób wrażliwych na wdychanie oparów znaczenie będzie miał sposób dozowania płynu dezynfekcyjnego. Zarówno żele, jak i płyny występują w opakowaniach z pompką, są też opakowania płynów ze sprayami/atomizerami – wtedy powstaje drażniący aerozol. Oba środki stosujemy do dezynfekcji rąk poprzez rozprowadzanie ich na skórze dłoni.

Ze względu na bezpośredni kontakt środka ze skórą, należy dokładnie zapoznać się ze składem środków dezynfekujących. Środki te bazują na alkoholu, który może przesuszać skórę, może być to tym bardziej uciążliwe, w chłodnym okresie jesienno-zimowym. Certyfikowani producenci środków dodają do swoich preparatów substancje nawilżające – warto wybierać płyny i żele posiadające je w składzie, ponieważ zapewniają one odpowiednią pielęgnację dłoni w trakcie odkażania.

Środków do dezynfekcji nie używamy wyłącznie do celu dezynfekcji skóry – ich zastosowanie sprawdza się doskonale przy dezynfekcji powierzchni klamek, stołów, a nawet zakupów czy urządzeń osobistych np. smartfonów (pamiętaj ze smartfon jest z Tobą zazwyczaj przez cały dzień, przedmiot ten jest więc potencjalnym nośnikiem wszelkich bakterii i wirusów, należy pamiętać o jego dezynfekcji).

Alternatywą dla płynnych środków do dezynfekcji są chusteczki dezynfekcyjne, ich posiadanie zaleca się dla wszystkich w codziennym zastosowaniu: można je śmiało wrzucić do torebki czy plecaka i wykorzystać m.in. w komunikacji miejskiej (przecierając poręcz), czy podczas zakupów (przecierając rączkę wózka).

Oferta Mo-Dentis zawiera szeroką gamę produktów dezynfekcyjnych, wśród chusteczek warto wymienić dwa rodzaje:

 • chusteczki pakowane w wygodnych opakowaniach torebkowych
 • chusteczki 2w1 do dłoni i powierzchni 50 szt. 19.90 zł

Przy dezynfekcji należy również pamiętać o czasie, jaki trzeba na nią poświęcić by w pełni odkazić dane miejsce lub powierzchnię – czas ten wynosi od 15 do 30 sekund dla dłoni, skóry, oraz innych powierzchni, takich jak klamki czy poręcze.

Chusteczki, żele i płyny dezynfekujące w hurtowni Mo-Dentis

Rękawice na co zwrócić uwagę (pułapki zakupowe)

Rękawice ochronne oraz pułapki z nimi związane to temat na osobny artykuł. Z uwagi na spowodowany pandemią, ogromny popyt na rynku środków ochrony antywirusowej, pojawiło się obecnie wielu domorosłych ekspertów, polecających rękawice wielokrotnego użytku. Firma Mo-Dentis z Lublina – stanowczo sprzeciwia się zakłamywaniu faktycznego stanu rzeczy i wprowadzaniu Klienta w błąd, co może poważnie odbić się na jego zdrowiu.

Rękawice ochronne to produkt jednorazowego użytku, ponieważ mogą one przenosić na swojej powierzchni bakterie i wirusy. Niezależnie od materiału zastosowanego do produkcji rękawic, proces prania pozbawi je właściwości ochronnych – dlatego nie istnieje coś takiego jak rękawice ochronne wielokrotnego użytku.

Rękawiczki i maseczki w hurtowni Mo-Dentis

Rękawice ochronne wykonuje się z kilku różnych materiałów – należy pamiętać że niektóre z nich mogą uczulać skórę dłoni, dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału przy dokonywaniu zakupu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich rękawic ochronnych?

Ochrona (mikropory)

 • lateks ma najlepszą ochronę przed mikroorganizamami, głównie dotyczy to patogenów krwiopochodnych, w pozostałych przypadkach nitryl zapewnia taką samą ochronę,
 • nitryl ma najlepszą ochronę przed substancjami chemicznymi,
 • winyl najsłabsza ochrona.

Uczulenia / alergie

 • lateks pudrowany najbardziej uczula,
 • lateks bezpudrowy uczula mniej ze względu na obniżoną ilość białek,
 • najmniejsze ryzyko alergii ma nitryl i winyl (pcv).

Komfort noszenia / pracy

 • lateks – najwyższy poziom komfortu,
 • nitryl – minimalnie gorzej, ale również na wysokim poziomie,
 • winyl słabiej ze względu na mniejszą rozciągliwość i mniejszą odporność na rozdarcia.

Jednym z najważniejszych parametrów jakościowych rękawic ochronnych jest wskaźnik AQL, który powinien być umieszczony na każdym opakowaniu rękawic. AQL mówi o szczelności rękawic medycznych, które są poddawane testowi wody z użyciem 1000 ml. W przypadku wyrobu medycznego akceptowalny poziom AQL to max 1,5. Im niższy poziom AQL (1.5, 1.0, 0.65 etc.) tym rękawica bardziej szczelna. W przypadku, gdy AQL nie stwierdza się na opakowaniu, szczelność nie jest gwarantowana.

Rękawiczki ochronne w hurtowni Mo-Dentis

Hurtownia Mo-Dentis Lublin

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik przybliżył nieco Państwu informacje i tematykę środków ochrony antywirusowej. Nasza firma Mo-Dentis Lublin od ponad 10 lat zajmuje się zaopatrywaniem w asortyment medyczny, klinik, szpitali, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, gabinetów weterynaryjnych i stomatologicznych.

W naszej ofercie znajdują się nie tylko rękawice, maseczki czy żele, ale na przykład, preparaty do dezynfekcji powierzchni, środki antybakteryjne, stroje ochronne. Cechuje nas profesjonalizm oraz rzetelne podejście do kwestii bezpieczeństwa i dezynfekcji, staramy się dostarczyć naszym Klientom najbardziej sprawdzone rozwiązania i skuteczne produkty w tych dziedzinach.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane naszą ofertą na nasza stronę internetową mo-dentis.pl, do kontaktu telefonicznego 81 524 43 33, lub do odwiedzenia naszego punktu stacjonarnego przy ulicy Romera 31a w Lublinie. Tworzymy zespół ekspertów, dysponujących bogatym doświadczeniem oferujemy pełne wsparcie merytoryczne dla wszystkich osób zainteresowanych naszą ofertą.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.