Jakie są perspektywy zawodowe w Lublinie?

Perspektywy zawodowe w Lublinie
Perspektywy zawodowe w Lublinie

Poziom bezrobocia w Lublinie wciąż przekracza wskaźnik krajowy, nie oznacza to jednak, że w stolicy województwa brakuje ofert pracy. Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie kadrowe lubelskich przedsiębiorstw w 2022 r.

Perspektywy lubelskiego rynku pracy

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce w końcu sierpnia 2022 r. wyniosła 4,8%. Województwo lubelskie należy do regionów ze stosunkowo wysokim bezrobociem na tle kraju – w badanym okresie wojewódzki wskaźnik bezrobocia znalazł się na poziomie 6,5%.

Stopa bezrobocia w Lublinie ma wartość wyższą od ogólnopolskiej, jednak jest poniżej poziomu wojewódzkiego – w sierpniu 2022 to 5,2%. W tym miesiącu 9,6 tys. mieszkańców Lublina miało status osoby bezrobotnej.

Praca w Lublinie dla techników i budowlańców

Szukanie pracy w regionie o dość wysokim wskaźniku bezrobocia warto rozpocząć od zapoznania się z zapotrzebowaniem kadrowym okolicznych firm. Cennych wskazówek w tym zakresie dostarcza coroczna prognoza pt. Barometr zawodów. Zgodnie z nią w 2022 r. w Lublinie notuje się deficyt kandydatów do pracy należących do aż 51 grup zawodowych.

Lokalni pracodawcy mają przede wszystkich kłopoty ze znalezieniem chętnych do podjęcia zatrudnienia i zarazem wykwalifikowanych techników i inżynierów specjalizujących się w różnych dziedzinach przetwórstwa przemysłowego, a także w budownictwie. Oferty typu praca Lublin kierowane są między innymi do mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych, monterów różnego rodzaju instalacji, operatorów maszyn i urządzeń, przetwórców w branży spożywczej, stolarzy, krawców, osób z uprawnieniami spawalniczymi, elektrycznymi, elektromechanicznymi, techników i inżynierów budownictwa, kierowników budowy i kierowników produkcji.

Spore możliwości znalezienia pracy województwie lubelskim, w tym w jego stolicy, stwarza także branża technologiczna. Na liście profesji deficytowych znaleźli się projektanci i administratorzy baz danych, programiści, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych oraz specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki. Popyt na tego typu specjalistów generowany jest przez szybki postęp technologiczny – brakuje osób z kwalifikacjami i doświadczeniem, a także kandydatów znających języki obce.

Podobnie jak w wielu innych częściach kraju, także w stolicy woj. lubelskiego praca czeka na nauczycieli różnych specjalności, pracowników zawodów medycznych i opiekuńczych, pracowników branży TSL oraz księgowych. Warto zapoznać się z pełnymi wynikami badania.

Praca dla uchodźców

Uchodźcy z Ukrainy, którzy mają legalny status pobytowy oraz uzyskali numer PESEL, mogą bez przeszkód podejmować zatrudnienie w Polsce. Z uwagi na braki kadrowe w wielu dziedzinach zawodowych, polscy pracodawcy chętnie przyjmują do pracy cudzoziemców. W Lublinie praca dla uchodźców nieznających języka polskiego czeka przede wszystkim w branży budowlanej, przetwórstwie przemysłowym, rolnictwie i hodowli zwierząt, branży opiekuńczej, usługach sprzątających czy w transporcie. Warto także pamiętać, że w wielu szkołach w Polsce zatrudniani są asystenci nauczyciela z językiem rosyjskim/ukraińskim – informacje na temat wakatów w Lubelskiem publikowane są na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.