Jakich mieszkań szukaliśmy w 2018 roku w Lublinie?

dining room 332207 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Portal RynekPierwotny.pl postanowił przygotować raport, w którym przedstawił informacje związane z rynkiem mieszkaniowym w 2018 roku w naszym mieście. Jakich mieszkań szukano w Lublinie?

Według analiz przeprowadzonych przez portal RynekPierwotny.pl na podstawie struktury zapytań jego użytkowników zdecydowanie największym zainteresowaniem w całym kraju cieszyły się w dalszym ciągu lokale dwu – i trzypokojowe.

„Dwójki w dalszym ciągu zdecydowanie królują w preferencjach amatorów rodzimych mieszkań deweloperskich, osiągając w skali całego kraju udział w sprzedaży na poziomie 42,6 proc.” – wyjaśnia Jarosław Jędrzyński, ekspert z portalu RynekPierwotny.pl.

W przypadku Lublina 2/3 zapytań dotyczyło właśnie popularnych „dwójek” (34%) i „trójek” (33%). Sporym zainteresowaniem cieszyły lokale 4-pokojowe, o które pytała 1/5 szukających. Na samym końcu znalazły się „jedynki”, o które pytała tylko jedna na dziesięć osób.

Jeszcze bardziej interesująco sytuacja wygląda, gdy przyjrzymy się zapytaniom użytkowników portalu przy uwzględnieniu metrażu nieruchomości. Dla przykładu w Lublinie niemal w podobnym stopniu pytano o lokale z przedziału 35-50 mkw. oraz 50-65 mkw.

W obu przypadkach procent zapytań wyniósł odpowiednio 28,4% oraz 27,5%, co może świadczyć o tym, iż dla większości szukających jest to optymalna przestrzeń do życia. Dość wyraźnie również w lubelskim zestawieniu zaznaczyła się pozycja mieszkań o metrażu 65-80 mkw. o które użytkownicy pytali niemal dwa razy częściej niż o mieszkania w przedziale 25-35 mkw.

Które inwestycje wzbudzają zainteresowanie?

Portal RynekPierwotny.pl przygotował również ranking inwestycji mieszkaniowych z Lublina. I tak w IV kwartale 2018 r. inwestycjami, które zostały wyróżnione były projekty znajdujące się w ścisłym centrum miasta, czyli inwestycje takie jak: „Racławickie 28A” lub „Głęboka 18”, o prostej architekturze osiedli, bardzo dobrej lokalizacji i bogatej bazie handlowo-usługowej.

Racławickie 28A

„O wygranej naszej inwestycji zadecydowały przede wszystkim czynniki, takie jak lokalizacja (bliskie centrum), wysoki standard wykonania i oczywiście rzetelna i profesjonalna obsługa klienta. Zaczynając od położenia, Aleje Racławickie to bardzo przyjazne i dobrze kojarzące się miejsce w Lublinie, które przyciąga wiele młodych osób z uwagi na bliskie sąsiedztwo uniwersytetów UMCS i KUL” – mówi Agnieszka Juścińska, Dyrektor ds. inwestycji Wartico-Invest.

Wyróżniono także inwestycje znajdujące się na obrzeżach miasta takie jak: „Koncertowa Dolina”, „Osiedle 4 Pory Roku” czy „Szafirowa”. W tym przypadku o zainteresowaniu z pewnością zadecydowały takie aspekty jak: bliskość terenów zielonych, dobry dojazd do centrum miasta czy ciekawy projekt architektoniczny.

Osiedle 4 Pory Roku

Inwestycji, które przykuwają uwagę jest o wiele więcej, ponieważ Lublin już od dłuższego czasu aspiruje do jednego z najszybciej rozwijających się miast, które starają się tworzyć dobre warunki do rozwoju lokalnego rynku deweloperskiego.

„Miasto zmienia się na naszych oczach, a wraz z budową nowych mieszkań powstaje coraz nowocześniejsza infrastruktura miejska. W parze z zabudową następuje rewitalizacja oraz tworzenie nowych terenów zieleni, jak chociażby otwarty w 2018 r. park przy ul. Zawilcowej o pow. 14 ha. Działania te mają na celu zrównoważony rozwój miasta oraz wzrost komfortu życia mieszkańców” – mówi Paweł Cienkiera z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Obecnie, w Lublinie deweloperzy oferują ponad 1300 mieszkań i domów, a średnia cena wynosi 5970 zł za metr kwadratowy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.