Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny w Lublinie?

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny w Lublinie?
Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny w Lublinie? | fot. pexels.com

Zakup mieszkania lub budowa domu to poważna decyzja, która wiąże się także z dużymi kosztami. Najczęściej jest ona finansowana kredytem hipotecznym. Jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, dlatego trzeba je dobrze przemyśleć. Zastanawiasz się, czym powinien wyróżniać się najlepszy kredyt? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.

Kredyt hipoteczny – co trzeba o nim wiedzieć?

Ten rodzaj kredytu wyróżnia się tym, że jest on zabezpieczony hipoteką ustanowioną na konkretnej nieruchomości. Pozyskane w ten sposób środki finansowe mogą być przeznaczone przede wszystkim na zakup mieszkania lub budowę domu. Hipoteka jest swego rodzaju gwarancją dla banku, że kredytobiorca będzie spłacał swoje zobowiązanie.

Przed wyborem kredytu hipotecznego trzeba zastanowić się, jaka jego kwota będzie odpowiednia. Ma na to wpływ przede wszystkim zdolność kredytowa, ale także wartość wybranej nieruchomości. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców pod względem tego, jaką kwotę są oni w stanie spłacać bez większego problemu. Sprawdzana jest także historia aktualnych oraz dotychczasowych zobowiązań.

Ze względu na to, że kredyt hipoteczny jest zaciągany na wiele lat, musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Warto porównać ze sobą kilka ofert różnych banków, co pozwoli wybrać najkorzystniejszą opcję. Aby zrobić to wygodnie i bez wychodzenia z domu, wystarczy skorzystać z porównywarki dostępnej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty kredytów hipotecznych?

Porównując ze sobą oferty różnych banków, warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Pomoże Ci to dokonać najlepszego wyboru i uzyskać kredyt na wybraną nieruchomość, który będziesz mógł bez problemu spłacać. Poniżej znajdziesz najważniejsze parametry, które powinieneś dokładnie zweryfikować.

  • Okres kredytowania – im dłuższy, tym niższa miesięczna rata, ale jednocześnie wyższe koszty dodatkowe. To, na jaki okres będziesz mógł zaciągnąć zobowiązanie, zależy głównie od Twojego wieku. Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby banki udzielały kredytów hipotecznych na maksymalnie 25 lat, jednak w wielu instytucjach znajdziesz oferty nawet na 35 lat.
  • Wysokość wkładu własnego – jest to kapitał, jakim musi dysponować kredytobiorca. Minimalna wysokość wkładu własnego wymagana przez banki to 20% wartości nieruchomości. Niektóre z nich obniżają go do 10%, ale w takim przypadku niezbędne jest opłacenie stosownego ubezpieczenia.
  • Rodzaj oprocentowania – może być ono stałe lub zmienne. W pierwszym przypadku wysokość rat nie zmieni się przez okres wskazany w umowie. Oprocentowanie zmienne może natomiast ulegać zmianom przez cały czas. Jest ono zależne od stawki bazowej WIBOR, które w zależności od polityki wewnętrznej banku jest aktualizowana co 3 lub co 6 miesięcy. Jej zmiany wpływają więc na obniżenie lub podwyższenie rat.
  • Rodzaj rat – kredytobiorca może wybrać równe lub malejące raty. Pierwsze z nich są takie same przez cały okres spłaty. Raty malejące w początkowym okresie spłaty są najwyższe. Wraz ze spłatą kapitału zmniejszają się odsetki, a więc także kwota, jaką trzeba spłacać co miesiąc. Oznacza to w praktyce, że kredytobiorca pod koniec okresu, na który została zawarta umowa, płaci mniej niż na początku.

To tylko kilka najważniejszych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego. Podejmując taką decyzję, warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który odpowie na nurtujące pytania oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.

Koszty kredytu – co trzeba o nich wiedzieć?

Oprócz pożyczonego od banku kapitału w comiesięcznych ratach spłaca się także dodatkowe koszty związane z udzieleniem kredytu. Głównym z nich jest oprocentowanie. Do całkowitego kosztu kredytu trzeba doliczyć również:

  • prowizję – jest to opłata na rzecz banku, który udzielił finansowania, jej wysokość jest ustalana indywidualnie,
  • ubezpieczenie kredytu – wiele banków wymaga tego rodzaju zabezpieczenia przed ewentualnymi problemami ze spłatą zobowiązania,
  • podwyższoną marżę do czasu wpisu do księgi wieczystej – najczęściej instytucja udzielająca kredytu wymaga płacenia wyższych rat aż do momentu ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki,
  • oszacowanie wartości nieruchomości – operat szacunkowy wykonywany przez rzeczoznawcę jest niezbędny dla banku, gdyż na jego podstawie określa on wartość nieruchomości, a także kwotę kredytu.

Analizując i porównując ze sobą oferty różnych banków, należy zwrócić uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Parametr ten uwzględnia wszystkie koszty, dlatego pozwala określić, ile faktycznie one wynoszą. Porównując RRSO, trzeba pamiętać o tym, że okres kredytowania, a także rodzaj rat, muszą być takie same w przypadku każdej oferty.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego musi być dobrze przemyślana. Nie można jej podejmować pod wpływem chwili czy impulsu. Należy dokładnie sprawdzić warunki oferty, aby mieć pewność, że spłata zobowiązania nie będzie problematyczna.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.