Jak zmienił się Lublin dzięki funduszom unijnym? Wystawa fotografii na Placu Teatralnym

Wystawa fotografii Jak zmienił sie Lublin dzięki środkom UE 2

Na placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa „Lublin. 13 lat w Unii Europejskiej: co się zmieniło w naszym mieście”, która ma pokazać lublinianom, jak wiele projektów w mieście zostało zrealizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.

 

Na 12 plakatach mieszkańcy Lublina i turyści mogą zobaczyć zdjęcia obiektów, które znają, często nie wiedząc, że ich budowę lub modernizację zawdzięczają funduszom z UE. Plac Litewski, Arena Lublin, Lubelski Teatr Stary, czy Centrum Spotkania Kultur są współczesnymi wizytówkami Lublina.

 

Wystawa przedstawia również projekty ułatwiające codzienne życie lublinian, np. obwodnicę miasta czy Zintegrowany System Miejskiego Transportu. Autorami zdjęć i fotomontaży są Kinga Liwak i Maciej Bielec, mieszkańcy Lublina, pasjonaci filmu i fotografii.

 

– Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy 604 km dróg, 460 km sieci wodociągowych i 672 km sieci kanalizacji sanitarnej. Dofinansowaliśmy zakup 80 autobusów miejskich i 8 szynobusów. W 38 szpitalach działa nowoczesna aparatura z logo RPO. Fundusze europejskie pozwoliły zbudować i odnowić 17 obiektów kultury – mówi Marek Kowalski, zastępca dyrektora w Departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

 

Lublin plasuje się w czołówce miast najbardziej aktywnych w aplikowaniu o fundusze unijne, w okresie programowania 2007 – 2013 łączna wartość środków pozyskanych z Unii Europejskiej na realizację inwestycji miejskich wyniosła ponad 1,4 mld zł, natomiast w okresie 2014 – 2020 do chwili obecnej to 500 mln zł, wykorzystywanych głównie na rozwój infrastruktury, kultury i turystyki.

 

– Priorytetem aktualnego okresu programowania mają być projekty o znaczeniu regionalnym, których zadaniem jest przekształcenie gospodarki tradycyjnej w gospodarkę innowacyjną, opartą na wiedzy – dodaje Kowalski.

 

Wystawa przed Centrum Spotkania Kultur będzie czynna do 9 listopada.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.