Jak ratować człowieka, pod którym załamał się lód. Ćwiczenia strażaków na Zalewie Zemborzyckim

IMG 7637

Nie wchodź na cienki lód! W lodowatej wodzie przeżyjesz 5 minut. Lubelscy strażacy podczas dzisiejszych ćwiczeń pokazali jak wydostać się z przerębla.

 

Już wkrótce rozpoczną się ferie zimowe a spadająca temperatura oraz padający śnieg powodują zlodzenie zbiorników wodnych. Mroźne, ale słoneczne układy wysokiego ciśnienia zachęcają zarówno dzieci, jak i dorosłych do spędzania czasu wolnego na zamarzniętych akwenach.

 

– Należy jednak pamiętać, że proces zamarzania nie jest jednorodny a zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie naszego pobytu na lodzie jest sprawą bardzo ważną – apeluje asp. Tomasz Stachyra z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

 

Lód na każdym jednym zbiorniku wodnym może być niezwykle zdradliwy. Bezpieczna grubość pokrywy to 10–15 centymetrów.  A co, jeśli pod naszymi nogami załamie się lód? Na dzisiejszych ćwiczeniach strażacy prezentowali podstawowe zasady przetrwania.

 

Przez pierwszą minutę bycia w wodzie powinniśmy się skupić nad opanowaniem oddechu i starać się nie zachłysnąć wodą. Należy się liczyć, że naszych wezwań o pomoc może nikt nie usłyszeć. Wtedy jesteśmy skazani tylko na siebie.

 

Nie należy panikować! Aby, zwiększyć swoje szanse na przeżycie powinniśmy oprzeć się plecami o krawędź pękniętego lodu, odchylić ciało do tyłu, zaprzeć się łokciami/rękami jak w najszerszym zakresie na lodzie i wysunąć tą nogę, która jest najbliższą krawędzi zapierając się o krawędź przerębli.

 

Woda pod lodem ma ok. zera stopni. Człowiek po 1-3 minutach traci siły, a już po kolejnych kilkunastu minutach może dojść do zgonu. W lodowatej wodzie przeżyjemy 4-5 minut.

 

Pamiętajmy o rozsądku!

Autorami zdjęć są Jakub Orzechowski oraz Tomasz Stachyra.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.