Jak należy poprawnie ładować akumulator lifepo4?

Jak należy poprawnie ładować akumulator lifepo4?
Jak należy poprawnie ładować akumulator lifepo4?

Akumulatory to źródła energii o szerokim zastosowaniu. Wyróżnić możemy kilka ich rodzajów – kwasowe, żelowe, AGM, przy czym ich wybór powinien być dostosowany do potrzeb danego urządzenia oraz jego parametrów. Odpowiednio dobrany akumulator to jednak nie wszystko – by móc cieszyć się jego działaniem przez długi czas, konieczna jest właściwa eksploatacja baterii, a zwłaszcza jej ładowanie. Doskonale pod tym względem sprawdza się akumulator LiFePO4. Sprawdźmy więc, czym się charakteryzuje i w jaki sposób powinno się go ładować.

Akumulatory LiFePO4 – czym się charakteryzują?

Akumulatory LiFePO4, potocznie nazywane litowymi, to nowa generacja baterii, które cechuje niezwykle wysoka trwałość. Ich główną zaletą jest brak pamięci oraz odporność na tzw. głębokie rozładowanie. Dzięki zastosowaniu rdzenia litowo-żelazowo-fosforanowego jego czas eksploatacji jest znacznie zwiększony, poprzez większą ilość cykli ładowania / rozładowania, w porównaniu ze standardowymi akumulatorami – chociażby kwasowymi.

LiFePO4 firmy KonTec został zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach. Swoje zastosowanie znalazł między innymi w samochodach elektrycznych oraz innych pojazdach, elektronarzędziach, a także zabawkach. Jego popularność wzrosła dzięki farmom solarnym, z którymi kooperuje w postaci magazynów energii. Jest to również akumulator niezwykle praktyczny. I choć koszt zakupu akumulatora LiFePO4 jest nieco większy, to jednak jest to sprawdzona i opłacalna inwestycja, bowiem bateria ta posłuży nam przez bardzo długi czas.

Ładowanie akumulatora LiFePO4

Akumulator litowy to urządzenie bezobsługowe typu „plug and play”. W przeciwieństwie do jego odpowiedników ołowiano-kwasowych typu AGM oraz ŻEL, naładowany utrzymuje napięcie bez względu na warunki zewnętrzne – nie jest wymagane jego doładowywanie podczas dłuższego przestoju, na przykład w okresie zimowym. Mimo braku wrażliwości na pracę w temperaturze ujemnej jest on niezwykle czuły podczas ładowania. Większość współczesnych prostowników podczas ładowania w temperaturach ujemnych wskaże błąd. Należy pamiętać więc, iż w momencie, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 0°C, ładowanie akumulatora LiFePO4 jest bezwzględnie zakazane – jest to jedna z nielicznych wad tego typu baterii.

W większości przypadków producenci do zakupionego urządzenia dodają również atestowaną, fabryczną, dedykowaną ładowarkę. Pozwala to w sposób bezpieczny, wielokrotnie ładować baterię, bez ryzyka jej uszkodzenia. Ponadto akumulatory LiFePO4 można naładować każdym, dostępnym na rynku prostownikiem (ładowarką transformatorową, trójetapową, elektroniczną). Jednak najlepszym wyborem jest ładowarka mikroprocesorowa, która będzie miała odpowiednie parametry ładowania.

Przed włączeniem prostownika w układ ładujący, wymaga się sprawdzenia parametrów technicznych danego prostownika, a następnie porównania go z tabliczką znamionową akumulatora (oczywiście tylko wtedy, gdy nie korzystamy z ładowarki dołączonej do akumulatora). Mimo powszechnego dostępu do elektronicznych ładowarek uniwersalnych warto zwrócić uwagę na modele z wyższej półki. Profesjonalne ładowarki przeznaczone do pracy z bateriami litowymi to urządzenia inteligentne typu SMART. Dzięki zastosowaniu w nich mikroprocesorów optymalizują one proces ładowania, wydłużając tym samym kilkukrotnie ilość cykli baterii.

Aby naładować akumulator LiFePO4, należy wyjąć go z urządzenia (jeżeli jest to możliwe), a następnie podłączyć go do urządzenia ładującego. Istotne jest to, aby zapewnić prawidłowe podłączenie polaryzacji. Styki powinny być zwarte w taki sposób, aby nie występowało na nich luźne połączenie, które może być przyczyną niebezpiecznego iskrzenia, a co za tym idzie pożaru. Akumulatory LiFePO4 ładowane są w fazie startowej prądem niskim, który po czasie przechodzi do wartości maksymalnej. Prostownik po pełnym naładowaniu baterii wskaże, że jest on pełny.

Akumulatory LiFePO4 to nowoczesne baterie, których proces ładowania – w przeciwieństwie do standardowych akumulatorów AGM czy ŻEL – nie musi być stale kontrolowany. Baterie renomowanych marek są bezpieczne w użytkowaniu i ładowaniu, a ich właściwości sprawiają, że posłużą nam przez długie lata, nawet podczas wytężonej ich eksploatacji i częstego ładowania.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.