Jak dobrze wybrać firmę od fotowoltaiki? Oto najważniejsze zasady

Fotowoltaika dla domu i dla firmy | Instalacje fotowoltaiczne | Farmy słoneczne | ARCHIGON

Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną i zastanawiasz się, której firmie zlecić montaż? Rosnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że nowe firmy działające w tej branży pojawiają się niemalże jak grzyby po deszczu, ale część składa obietnice bez pokrycia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać.

W przygotowaniu tego materiału wiedzą służyli nam specjaliści z firmy Archigon – jednego z największych polskich wykonawcy instalacji fotowoltaicznych. Archigon od ponad 14 lat specjalizuje się w kompleksowej obsłudze klientów firmowych i indywidualnych, świadcząc usługi audytowania, projektowania, montażu i konserwacji wydajnych farm fotowoltaicznych oraz domowych elektrowni słonecznych.

Przydomowa elektrownia słoneczna firmy Archigon

Czy wykonawca fotowoltaiki ma niezbędne doświadczenie?

Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru wykonawcy instalacji fotowoltaicznej powinno być doświadczenie. Lepiej nie ryzykować podpisania umowy z firmą, która pojawiła się nagle i nie ma żadnego portfolio. Oczywiście każda firma kiedyś zaczynała i sam fakt małego doświadczenia nie przekreśla całkowicie danej oferty, ale w takim przypadku niewiadomych jest zawsze więcej niż pewników.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z doświadczonym przedsiębiorstwem, które może się pochwalić dużą liczbą zrealizowanych projektów. Już sam fakt działania na rynku od wielu lat udowadnia, że dana marka cieszy się zainteresowaniem i dobrze wykonuje swoje zadania.

„Każda instalacja jest nieco inna. Poszczególne instalacje różnią się od siebie liczbą i wielkością modułów, umiejscowieniem oraz warunkami działania, a wdrożenie odpowiednich rozwiązań wymaga fachowej wiedzy. W naszej firmie pracuje już drugie pokolenie inżynierów, a to daje inwestorom pewność, że rezultat spełni oczekiwania. Niedoświadczonym firmom trudno jest zapewnić klientom to poczucie bezpieczeństwa” – mówi pan Daniel z firmy Archigon.

Panele słoneczne na dachu domu od firmy Archigon

Czy wykonawca ma dobre opinie?

Przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić opinie o wybranej firmie. Zdarza się, że nierzetelni wykonawcy dobierają korodujące elementy, niszczą dachy, kupują tanie inwertery i źle montują konstrukcje wsporcze dla modułów. Każda firma będzie chciała się przedstawić w jak najlepszym świetle, ale prawdziwe oblicze wykonawcy poznasz dopiero wtedy, kiedy sprawdzisz opinie jego dotychczasowych klientów. Warto prześledzić sekcję opinii na stronie internetowej, na profilu Facebook, w wizytówce Google+ i na portalach z opiniami o firmach.

Panele słoneczne na dachu domu od firmy Archigon

Czy cena instalacji nie jest zbyt niska?

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej 5,6 kW dla przeciętnego gospodarstwa domowego oscyluje w granicach 25 tys. złotych. Dzięki programowi Mój Prąd można uzyskać dofinansowanie w kwocie do 5000 zł, więc własny koszt instalacji wynosi 20 tys. zł, a po skorzystaniu z możliwości odliczenia od podatku ostatecznie trzeba zapłacić za instalację ok. 17 tys. złotych. Jeśli wycena firmy jest dużo niższa, a instalacja ma w zamyśle pokrywać całe ponadprzeciętne zapotrzebowanie na energię, to w takiej ofercie może być jakiś haczyk.

Być może firma zatrudnia słabo wykwalifikowanych podwykonawców i w ten sposób obniża koszty działania, a przy tym próbuje sztucznie zwiększać swoją konkurencyjność na rynku. Może też korzysta z najsłabszej jakości modułów lub „tnie” koszty w innych obszarach. Jedno jest pewne – cena dużo niższa niż rynkowa prawie na pewno oznacza problemy. Może nie wystąpią one od razu, ale trzeba być na nie gotowym.

Przydomowa elektrownia słoneczna firmy Archigon

Czy firma nie obiecuje czasami rzeczy niemożliwych?

Ponadprzeciętne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię wynosi ok. 5 MWh/rok (w mieście) i 2,5 MWh/rok (na wsi), a instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie ok. 5,6 MWh. Takie zapotrzebowanie w pełni pokrywa instalacja o mocy 5,6 kW, ale jeśli firma deklaruje, że zapotrzebowanie to pokryje instalacja o mniejszej mocy, to powinno to wzbudzić Twoje wątpliwości.

To samo dotyczy ewentualnej trwałości instalacji i późniejszych kosztów jej eksploatacji. Jeśli ktoś zapewnia Cię, że instalacja będzie działała ponad 30 lat bez żadnego wkładu finansowego, to lepiej zrezygnować z tej współpracy. Trwałość instalacji wynosi 20-30 lat, a w połowie tego czasu należy wymienić inwerter, którego koszt wynosi kilka tysięcy złotych.

Elektrownia słoneczna na dachu zakładu produkcyjnego – realizacja Archigon

Czy firma gwarantuje darmową wycenę?

Rzetelne i doświadczone firmy działające w branży fotowoltaicznej zwykle wykazują bardzo proklienckie podejście i starają się ułatwić dostęp do swoich usług. Po części jest to realizowane dzięki możliwości uzyskania darmowej wyceny. Jeśli konkretna firma oferuje tylko i wyłącznie płatne (a w dodatku drogie) wyceny, to być może zarabia właśnie na nich, a nie na samym montażu?

„W firmie Archigon wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Klientów i staramy się traktować każdego z należytym szacunkiem, a przy tym oferować jasne zasady. Wycena montażu instalacji fotowoltaicznej jest u nas zawsze darmowa i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z tej możliwości” – dodaje właściciel firmy Archigon.

W celu umówienia bezpłatnej konsultacji i wyceny wystarczy wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się >>>TUTAJ<<<

Farma fotowoltaiczna w wykonaniu firmy Archigon
Farma fotowoltaiczna w wykonaniu firmy Archigon
Farma fotowoltaiczna w wykonaniu firmy Archigon

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.