IPN odkrył kolejne szczątki ludzkie na Górkach Czechowskich. To kontynuacja badań rozpoczętych w 2022 r.

Ludzkie szczątki ujawnione przez IPN na Górkach Czechowskich
Ludzkie szczątki ujawnione przez IPN na Górkach Czechowskich | fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformował o odkryciu kolejnych szczątek ludzkich na terenie Górek Czechowskich w Lublinie. To kontynuacja badań podjętych w listopadzie 2022 r.

Ludzkie szczątki na Górkach Czechowskich

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wraz z początkiem tego tygodnia rozpoczęli kolejny etap prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich w Lublinie. Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

„Do chwili obecnej ujawniono szczątki należące do 14 osób. Prace zaplanowane są do 19 maja. Szczegółowy komunikat zostanie wydany po zakończeniu prac” – poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W listopadzie 2022 r. IPN również prowadził poszukiwania na tym terenie. Archeolodzy eksplorowali miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i odnaleźli w jednym miejscu rozproszone fragmenty kostne, a w drugim fragmenty szkieletów i prawdopodobnie jeden szkielet.

Na terenie Górek Czechowskich, według ustaleń IPN, w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nadal nie rozumiem swoistej fobii na kwestię zbrodni komunistycznych w obszarze Górek Czechowskich, co potwierdzają liczne zeznania świadków, a w tym byłych oficerów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego IPN.

    Jak można jednego dnia lansować się na uroczystych obchodach ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, a drugiego dnia udawać, że nic się nie wie na temat Duchowny i Żołnierzy niezłomnych zamordowanych przez komunistów lub tylko grzebanych w Górkach Czechowskich w Lublinie?!

  2. To dobra wiadomość. Być może są tutaj moi krewni z Zamku Lubelskiego rozstrzelani w tym miejscu, a których nie udało się odnaleźć po wojnie.

  3. Należy cofnąć pozwolenie na budowę dla TBV i wpisać jako teren martyrologii narodu polskiego.
    Jak budować na cmentarzu ?! Kto kupi mieszkania czy będzie się bawić na takim terenie ?!To się w głowie nie może zmieścić !
    Interes interesem ale nie finanse tutaj powinny mieć „górę”.