Inwazja biedronek azjatyckich w Lublinie! Wasze zdjęcia

Biedronka azjatycka na ścianie (elewacji)
Biedronka azjatycka na ścianie (elewacji) | fot. nadesłane

Biedronki azjatyckie w Lublinie nie dają za wygraną. Mieszkańcy narzekają, że w ostatnim czasie coraz więcej tych szkodliwych owadów można zauważyć na oknach czy balkonach. Biedronki te wchodzą też do mieszkań, skąd ciężko się ich pozbyć.

Inwazja biedronek azjatyckich w Lublinie

Ciepło, słonecznie, okna pootwierane, a one właśnie nadlatują w ilościach niespotykanych. O inwazji biedronek azjatyckich zostaliśmy powiadomieni przez mieszkańców. Arlekiny albo ninja, bo tak nazywane są biedronki azjatyckie, pojawiły się już w wielu rejonach Lublina. Można spotkać m.in. w Śródmieściu, na Czechowie, czy na Węglinie.

Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis) zimują pod korą drzew, pod ziemią, a nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków. Mogą też zimować w naszych domach. Ten gatunek owada pochodzi z Azji. Od 30 lat rozprzestrzenia się po Europie i Ameryce, wypierając rodzime gatunki. W Polsce zaobserwowano je blisko 20 lat temu.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

W Polsce mamy ok. 80 gatunków biedronek, spośród nich najbardziej znaną jest siedmiokropka. Siedmiokropki są kropka w kropkę do siebie podobne, mają czarne przedplecze z białymi plamkami na bokach i są soczyście czerwone. I nie spotkamy ich w takich gromadach na naszych ścianach.

Biedronki azjatyckie charakteryzują się dużą zmiennością – nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu, układające się w literkę „M”. – „Niektóre są całe czarne… jak prawdziwy ninja” – informują na Facebooku Lasy Państwowe.

Samica biedronki azjatyckiej w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj! Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię.

By się przed nimi uchronić, uszczelnij okna i drzwi, warto zabezpieczyć je siatką. Można użyć mentolu lub kamfory – to je odstrasza.

Inwazja biedronek azjatyckich w Lublinie! Wasze zdjęcia

Biedronki azjatyckie na ścianie
Biedronki azjatyckie na ścianie | fot. nadesłane
Biedronka azjatycka na szybie okna
Biedronka azjatycka na szybie okna | fot. nadesłane

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.