Intensywne opady śniegu w woj. lubelskim. Trudne warunki na drogach regionu

winter 581101 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Dzisiejsza noc przyniosła opady śniegu. Choć nie były one ogromne, to kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność, bo w niektórych miejscach drogi i chodniki nie są jeszcze odśnieżone.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla części województwa lubelskiego. – Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm – prognozuje Kamil Walczak z IMGW.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubelski, Lublin, łęczyński, opolski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wszystkie drogi krajowe w województwie lubelskim są przejezdne. Gorzej jest z drogami lokalnymi, gdzie jeszcze nie wszystkie zostały odśnieżone i na jezdniach leży spora warstwa śniegu.

Kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania – przy prędkości 50 km/h jest to aż 46 metrów (dla porównania na suchej nawierzchni wynosi ona 26 metrów, a na mokrej 30 metrów). Jadąc 90 km/h dystans hamowania na śliskiej nawierzchni to aż 140 metrów.

Ważne jest także przygotowanie samochodu do jazdy. Kierowcy muszą pamiętać, że suchy śnieg zalegający na dachu samochodu, utrudnia jazdę pojazdom poruszającym się za nimi.

Czekamy na Wasze alerty drogowe pod adresem [email protected] lub w komentarzach pod tym artykułem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.