Intensywne opady śniegu – komunikat pogodowy z godziny 11:45

śnieżyca śnieg warunki na drogach zima
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Komunikat pogodowy przygotowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Sytuacja bieżąca

Strefa opadów śniegu powoli przemieszcza się na północ, aktualnie pada na południe od linii Szczecin-Olsztyn-Białystok. Miejscami są to opady o natężeniu umiarkowanym. Na południu i południowym zachodzie Polski natomiast opady słabną i stopniowo będą zanikać.

Występuje umiarkowany, okresami dość silny wiatr, w porywach nawet do blisko 70 km/h (Zamość), co powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Opady śniegu w połączeniu z porywistym wiatrem powodują też ograniczenie widzialności, miejscami do około 500 m.

Na południowym wschodzie kraju utrzymują się opady marznące deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź, na południu województw śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego opady te powinny w najbliższym czasie słabnąć lub występować w postaci marznącej mżawki, natomiast nadal marznący deszcz możliwy będzie w północnych powiatach wymienionych województw, a także w woj. świętokrzyskim oraz w południowych powiatach woj. lubelskiego. 

Prognoza na najbliższe godziny

Strefa opadów śniegu będzie stopniowo przemieszczać się na północ. Najsilniejszych opadów należy się spodziewać w pasie od lubuskiego i południowych powiatów zachodniopomorskiego, przez wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, lubelskie, częściowo łódzkie, świętokrzyskie (północne powiaty), po południe podlaskie. Tam też będzie występował porywisty wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Natomiast od południa kraju dalej będzie postępował proces słabnięcia oraz miejscami zanikania opadów, jak również stopniowego słabnięcia wiatru. 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.