Huragan Ciara nadciąga nad Polskę. Drugi stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem!

silny wiatr shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Bardzo silny wiatr zmierza nad Polskę. Huragan Ciara (w Niemczech nazwany Sabine) ma dotrzeć do Lublina w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W niedzielę i poniedziałek (09-10.02.2020) znad Atlantyku nad północną i centralną Europę, w tym również nad Polskę, nasunie się bardzo rozległy i gwałtowny niż, niosący ze sobą bardzo silny i porywisty wiatr.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed wystąpieniem silnych wiatrów na terenie województwa lubelskiego. Mówi ono o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne.

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 95 km/h, z południa i południowego zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są między godziną 10:00 a 16:00” – prognozuje Michał Pilecki z IMGW.

Apelujemy więc do wszystkich zmotoryzowanych, by nie parkowali swoich samochodów pod drzewami, ani w okolicach starych budynków. Tak silne porywy wiatru mogą powodować łamanie gałęzi drzew, uszkodzenia sieci energetycznej i utrudnienia komunikacyjne.

Straż pożarna zapewnia, że jest w gotowości. Przed spodziewaną wichurą zwiększyła liczbę strażaków zarówno na stanowiskach kierowania, jak i w poszczególnych jednostkach.

W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. We wtorek i środę wiatr nieco osłabnie, jednak nadal będzie dość silny i porywisty.

Prognozowana siła wiatru huraganu Ciara według windy.com

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.