Hitlerowskie symbole na Trybunale Koronnym, ludzie wiszący na szubienicy. W Lublinie kręcony jest film

Zdjęcie z planu filmowego "Przysięga Ireny" na Starym Mieście w Lublinie
Zdjęcie z planu filmowego "Przysięga Ireny" na Starym Mieście w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Sceny do historycznego filmu „Przysięga Ireny” realizują filmowcy na ulicach w centrum Lublina. Film opowiada historię młodej dziewczyny Ireny Gut, zaangażowanej w działania podziemne oraz ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Hitlerowskie symbole na Trybunale Koronnym

W Lublinie trwają zdjęcia do filmu historycznego „Przysięga Ireny”. Akcja kanadyjsko-amerykańsko-polskiej produkcji rozgrywa się w realiach II wojny światowej i inspirowana jest wyjątkową biografią młodziutkiej dziewczyny Ireny Gut, zaangażowanej w działania podziemne oraz ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Po wybuchu wojny, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą.

Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway. Autor sztuki „Irena’s Vow” Dan Gordon, producent telewizyjny i filmowy, dramaturg napisał także scenariusz tworzonego obecnie projektu. Jego dorobek artystyczny to m.in. sceniczna adaptacja oskarowego filmu „Rain Man” i scenariusze do obrazów: „Soldier of Fortune”, „Hurricane”, „Inc.”, „Passanger 57”, „Partnerzy”, „Dog Hause”, „Wayatt Earp”, „Rambo – Ostatnia krew”.

Reżyserka powstającego w Lublinie obrazu to Louise Archambault. Najbardziej znana jest z filmów „Familia”, który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle”, nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów. W 2019 roku wszedł na ekrany jej obraz „Il pleuvait des oiseaux”, laureat wielu nagród na festiwalach filmowych.

W postać Ireny wcieli się kanadyjska aktorka Sophie Nelisee, obok niej zobaczymy Dougray’a Scott, szerokiej publiczności znanego z serialu „Gotowe na wszystko” i filmu „Mission: Impossible 2”. Towarzyszyć im będą polskie gwiazdy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn, jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także Maciej Nawrocki, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany z takich filmów i seriali jak „1920 Wojna i miłość”, „The Liberator”, „Fighter”, „Portret” czy „Road Games”.

„Twórcy kanadyjscy szukając odpowiedniego partnera do realizacji filmu „Przysięga Ireny” analizowali kilka miast w Polsce. Ostatecznie wybrali Lublin, który w ich przekonaniu najlepiej oddaje klimat i atmosferę opowiadanej historii, co z pewnością będzie miało ogromny wpływ na wartość artystyczną filmu. Ze swojej strony zaoferowaliśmy szeroki zakres wsparcia organizacyjnego. Udział Miasta w międzynarodowych produkcjach gwarantuje promocję Lublina nie tylko w Polsce, ale także na świecie” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ekipa filmowa przebywa w naszym mieście od 6 kwietnia, a zdjęcia na wybranych ulicach Starego Miasta i w Muzeum Wsi Lubelskiej realizowane będą od 12 do 14 kwietnia. Miasto Lublin dofinansowało produkcję filmu „Przysięga Ireny” kwotą 123 tys. zł.

Światowa premiera filmu planowana jest w 2023 roku. Film będzie dystrybuowany w kinach na całym świecie, a w Polsce wyświetlany we wszystkich sieciach multipleksów i kinach niezależnych

Sophie Nelisee wcieliła się w postać filmowej Ireny Gut
Sophie Nelisee wcieliła się w postać filmowej Ireny Gut | fot. Dominik Wąsik
Zdjęcie z planu filmowego "Przysięga Ireny" na Starym Mieście w Lublinie
Zdjęcie z planu filmowego „Przysięga Ireny” na Starym Mieście w Lublinie | fot. Dominik Wąsik
Zdjęcie z planu filmowego "Przysięga Ireny" na Starym Mieście w Lublinie
Zdjęcie z planu filmowego „Przysięga Ireny” na Starym Mieście w Lublinie | fot. Dominik Wąsik
Ulica Rybna zaaranżowana na potrzeby filmu "Przysięga Ireny"
Ulica Rybna zaaranżowana na potrzeby filmu „Przysięga Ireny” | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.