Hejnaliści z całego kraju znów zjadą do Lublina. Każdy z nich odegra hejnał swojego miasta

Miejski hejnalista na balkonie Ratusza
Miejski hejnalista na balkonie Ratusza | fot. Dominik Wąsik

33 trębaczy z całego kraju odegra hejnały z balkonu Trybunału Koronnego w Lublinie. W najbliższy poniedziałek na rynku Starego Miasta odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich.

Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich odbędzie się w poniedziałek (15 sierpnia) w Lublinie już po raz 28. Wydarzenie jest okazją do przedstawienia mieszkańcom i gościom hejnałów polskich miast oraz ich promocji w skali kraju.

„Przegląd stanowi dla Lublina utrwalenie tradycji odgrywania hejnału sięgającej XVI w., kiedy po raz pierwszy został on zaprezentowany z wieży farnego kościoła św. Michała. Następnie mieszkańcy miasta mogli go usłyszeć z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie z balkonu Ratusza przy Krakowskim Przedmieściu” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

15 sierpnia Lublin świętuje także 705. urodziny. Z tej okazji mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w spacerach „Śladami dawnego Lublina” z Przewodnikiem Inspiracji. Spacery rozpoczną się o godz. 13.00, 15.00 i 17.00 przy Centrum Inspiracji Turystycznej (ul. Jezuicka 1-3) i przybliżą uczestnikom historię 700-letniego Lublina.

Natomiast o godz. 19.00 na Tarasie Wieży Trynitarskiej zaplanowano koncert trio lubelskiego FreeYo-Suszek/Waszczuk/Redas pt. Wieczorne inspiracje wielokulturowym Lublinem.

Na zakończenie dnia przewidziano dodatkowy pokaz na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim, który rozpocznie się o godz. 21.00. Podczas widowiska zostaną wyświetlone 3 prezentacje światło-woda-dźwięk: „Czarcia Łapa”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” oraz „Sen o Mieście”.

Program XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie

PONIEDZIAŁEK – 15 SIERPNIA

9:00 Msza Św. w Bazylice relikwii Drzewa Krzyża Św. | Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9

14:00 Spotkanie z przedstawicielami władz miasta i województwa oraz Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie | Trybunał Koronny, ul. Rynek 1

15:00 Przemarsz na Plac Litewski, złożenie kwiatów przy czterech pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Przy każdym z pomników odegrany zostanie inny hejnał, jednego z miast biorących udział w wydarzeniu

16:00 Uroczyste otwarcie XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, poprzedzone odegraniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Prezentacja hejnałów miejskich odgrywanych z balkonu Trybunału Koronnego. Prezentacji towarzyszyć będzie Orkiestra Górnicza Lubelskiego Węgla „Bogdanka”

18:00 Zakończenie XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.