Hala widowiskowo-sportowa w Lublinie będzie miała patrona. Kto nim będzie?

Hala Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego w Lublinie
Hala Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Hala widowiskowo-sportowa Globus w Lublinie będzie miała patrona. Zostanie nim złoty medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich Tomasz Wójtowicz.

Hala Globus im. Tomasza Wójtowicza

Rada miasta Lublin na październikowej sesji zdecyduje o nadaniu nazwy hali widowiskowo-sportowej Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Lublinie. Już wkrótce pełna nazwa obiektu będzie brzmiała następująco: Hala Globus im. Tomasza Grzegorza Wójtowicza.

„Nadanie Tomaszowi Grzegorzowi Wójtowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublina jest znakomitą okazją do wystąpienia z wnioskiem o nazwanie jego imieniem Hali Sportowo-Widowiskowej Globus zlokalizowanej przy ul. K. Wielkiego 8 w Lublinie, a także odpowiedzią na spontanicznie wyrażoną wolę środowiska sportowego” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Kim jest Tomasz Wójtowicz?

Tomasz Grzegorz Wójtowicz urodził się 22 września 1953 r. w Lublinie. Swoją siatkarską karierę zaczynał w MKS Lublin, a następnie kontynuował w AZS Lublin. Talent Tomasza Wójtowicza dość szybko został dostrzeżony przez fachowców, którzy powołali go do reprezentacji Polski juniorów. Następnie, jeszcze jako junior, zadebiutował w kadrze narodowej seniorów.

Po zmianie barw klubowych został zawodnikiem drużyny świdnickiej Avii, której trenerem był jego ojciec Kazimierz. Jako gracz tego klubu wywalczył z reprezentacją Polski, w 1974 r. w Meksyku, Mistrzostwo Świata, a dwa lata później w Montrealu złoty medal olimpijski.

W 1983 r. zdobył Mistrzostwo Polski z Legią Warszawa. Kolejne lata spędził we włoskich klubach. Po zakończeniu kariery sportowej został uhonorowany wieloma wyróżnieniami. W plebiscycie Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej został wybrany do elitarnego grona ośmiu najlepszych siatkarzy świata XX wieku. Został również uroczyście wprowadzony do Panteonu Gwiazd Siatkówki, a jego popiersie stoi w amerykańskim Holyoke.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.