Co to jest mechanizm z Antykithiry? Google Doogle świętuje 115. rocznicę odkrycia

fot. na lic. CC, Flickr.com

Google Doodle upamiętnia dziś 115. rocznicę odkrycia mechanizmu z Antykithiry. To jeden z najbardziej zadziwiających mechanizmów, jakie pochodzą ze starożytności. Współcześni określają go jako pierwszy komputer.

 

Mechanizm z Antykithiry, który wspomina dziś Google Doodle, to układ 37 poruszanych przez korbę kół zębatych, za pomocą których można poruszać kilkoma wskazówkami. Tarcza umieszczona z przodu wskazywała ruch słońca i księżyca na tle zodiaku oraz kalendarza egipskiego. Pokazywała także fazy księżyca.

 

Z tyłu mechanizmu z Antykithiry znajdowały się tarcze, które pozwalały synchronizować kalendarz słoneczny z księżycowym. Za ich pomocą można było również przewidywać zaćmienia słońca i księżyca.

 

Według Wikipedii „mechanizm pozwalał też przewidywać momenty wschodów i zachodów ważniejszych gwiazd i gwiazdozbiorów oraz prawdopodobnie także pozycje pięciu znanych wówczas planet”.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.