Gmina rezygnuje z organizacji hucznych dożynek. Powodem sytuacja na wsi i ceny płodów rolnych

zboże
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Nie wszystkie lubelskie gminy będą organizowały w tym roku huczne dożynki. Jedną z nich jest gmina Dzierzkowice, w której podjęto decyzję o ograniczeniu obchodów do formy tradycyjnej, bez koncertów. Powodem ma być sytuacja na wsi i ceny płodów rolnych.

W tym roku bez hucznych dożynek

Dożynki, nazywane również Świętem Plonów to jedno z tradycyjnych świąt połączonych z obrzędami dziękczynnymi za szczęśliwe ukończenie prac polowych i żniw. Nieodłączną częścią większości takich imprez jest panel rozrywkowy, w trakcie którego występują okoliczności artyści i zaproszone gwiazdy.

Pierwsze dni sierpnia już za nami, a gminy przygotowują się na tegoroczne dożynki. Niestety, część gmin nie będzie obchodziło hucznego święta zbiorów. Jedną z nich jest gmina Dzierzkowice w powiecie kraśnickim.

Wójt Marcin Gąsiorowski po konsultacjach z radnymi i sołtysami postanowił, że obchody ograniczą się do mszy świętej i obrzędu dzielenia chlebem, ale plenerowego festynu łączącego tradycję z rozrywką nie będzie. Powodem takiej decyzji jest sytuacja na wsi i ceny płodów rolnych, które w wielu przypadkach nie pokrywają kosztów produkcji.

„To gest solidarności z naszymi rolnikami, którzy nie mają powodów do zabawy. Na plony nie można narzekać, ale ceny za owoce miękkie, wiśnie czy zboża nie zrekompensują plantatorom całorocznej ciężkiej pracy” – wyjaśnia wójt Marcin Gąsiorowski.

Tegoroczne święto plonów w gminie Dzierzkowice odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia. W miejscowym kościele jest planowana uroczysta msza święta w intencji rolników jako dziękczynienie za plony. Po eucharystii członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Ludmiłówki będą częstować ciastem i tradycyjnym chlebem.

„Z uwagi na wcześniejsze podjęte zobowiązania i zawarte umowy z wykonawcami 13 sierpnia zapraszamy wszystkich mieszkańców na wydarzenie kulturalne – Dzierzkowicka Noc Pod Gwiazdami. Oprócz występów będą stoiska gastronomiczne i inne propozycje, ale wyłącznie w formie komercyjnej” – informuje Marcin Gąsiorowski.

Sprawdź aktualną listę dożynek i festynów z okazji święta plonów w województwie lubelskim. Kliknij tutaj – dożynki w województwie lubelskim

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.